Strony

wtorek, 28 listopada 2023

Kot, który nauczał zen - James Norbury

 'KOT, KTÓRY NAUCZAŁ ZEN" - Jemes Norbury 

Nowa podróż ku mądrości i wewnętrznej równowadze.


Kot, który nauczał zen to historia mądrego Kota i jego drogi do zen.


Opowieść o tym, że największa mądrość jest w nas, i że warto spojrzeć na siebie i na świat z zupełnie innej perspektywy.
- opis Wydawcy 

"Kot, który nauczał zen" to trzecia książka Jamesa Norbury'ego, którą miałam okazję przeczytać. Poprzednie książki autora wciąż pozostają w mojej pamięci, a więc nie mogłam odmówić sobie sięgnięcia po tę najnowszą. 


"Kot, który nauczał zen" to kolejna po "Wielka Panda i mały smok" oraz "Podróż. Wielka panda i mały smok", która zachwyca zarówno treścią jak i wydaniem. Tym razem głównym bohaterem życiowych opowieci jest Kot, który opuszcza swojego przyjaciela i wyrusza na poszukiwanie samotnej prastarej sosny, która rośnie w klonowych lasach bardzo daleko od miejsca gdzie mieszka Kot. Kot pragnie spokoju, harmonii i zrozumienia, a podobno tylko pomiędzy konarami tejże sosny można je odnaleźć. Tak zaczyna się długa i pełna niespodzianek podróż Kota, podczas której spotyka on wiele różnych stworzeń. Czasem to on im pomaga opowiadając swoją historię, a czasem to on słucha opowieści innych. 

Jeżeli czytaliście poprzednie książki autora to wiecie, że one nie są typowymi książkami. Mimo iż jest w nich fabuła to są to bardziej tytuły do podczytywania i oglądania. Tak samo jest w przypadku "Kota, który nauczał zen". Pełno jest w niej ilustracji i życiowych mądrości. Nie są to rzeczy odkrywcze i zmieniające świat czytelnika, ale wraz z bohaterami, których naprawdę można polubić i klimatycznymi, a jednocześnie minimalistycznymi ilustracjami robią ogromne wrażenie. Kot na swojej drodze ku zrozumieniu spotyka między innymi kruka, wilka, tygrysa czy zółwia. Każde spotkanie i rozmowa czynią go bogatyszym i uczą kolejnych prawd o świecie. Uważam, że jest to świetny sposób na przedstwienie także ludzkiego życia. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście zakończenie, z którego płynie morał, iż zrozumienia i spokoju w życiu należy poszukiwać w drugim stworzeniu i w tym co nas otacza. Aby znaleźć harmonię i piękne życia nie trzeba wyruszać w daleką podróż, ale równoczesnie te podróże kształcą nas i wpływają na to jak postrzegamy siebie i innych. 

Nieprzerwanie polecam Wam książki Jamesa Norbury'ego, ponieważ uważam, że zawierają one uniwersalne prawdy i każdy odnajdzie w nich coś dla siebie. Atutem tych książek jest także ich wydanie, które zapiera dech w piersi - koniecznie zobaczcie te ilustracje. 



Wydawca - Wydawnictwo Albatros 
Data wydania - 08.11.2023
Liczba stron - 176


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros! 


wtorek, 7 listopada 2023

Tajemnica domu Turnerów - Kate Morton

 "TAJEMNICA DOMU TURNERÓW" - Kate Morton 

Australia, wigilia Bożego Narodzenia 1959 roku. Pod koniec upalnego dnia, nad strumieniem na terenie wielkiej rezydencji, lokalny dostawca dokonuje przerażającego odkrycia. Rozpoczyna się policyjne śledztwo, a małe miasteczko Tumbeela zostaje uwikłane w jedną z najbardziej szokujących i zdumiewających spraw kryminalnych w historii Australii Południowej. Sześćdziesiąt lat później Jess, londyńska dziennikarka, szuka historii, którą mogłaby opisać, kiedy do rodzinnej Australii wzywają ją sprawy rodzinne. Ukochana babcia, która opiekowała się nią w dzieciństwie, trafiła do szpitala po wypadku. Jess jest zaszokowana jej tragicznym stanem. Nie mniej niż odnalezionym w jej domu albumem z wycinkami dokumentującymi prawdziwą sprawę kryminalną – opis dawno pogrzebanego przez czas dramatu. Czyżby istniał związek pomiędzy jej rodziną a zbrodnią, której zagadki nigdy nie rozwiązano?
- opis Wydawcy
 
Kate Morton to autorka, której czytałam już kilka książek i każdą z nich dobrze wspominam. "Tajemnica domu Turnerów" to najnowsza powieść spod pióra tej pisarki oraz najnowszy tytuł w serii Butikowej Wydawnictwa Albatros. Dobrze wiecie, że niesamowicie cenię sobie książki wydawane w tej serii i nie mogę przejść obojętnie obok tego tytułu. 

"Tajemnica domu Turnerów" jak sam tytuł wskazuje, jest o tajemnicy związanej z posiadłością i rodziną Turnerów. Książka dzieli się na dwie przestrzenie czasowe - rok 1959 oraz 2018. Pierwsza z nich rozpoczyna się w momencie kiedy wraz z młodym mężczyzną o imieniu Percy docieramy na teren posiadłości Turnerów. To tam, nieopodal domu, pod okazałą wierzbą znajduje on całą rodzinę pogrążoną we śnie. Wygląda to tak jakby rodzina po wspólnym posiłku na świeżym powietrzu postanowiła się zdrzemnąć. Niestety szybko okazuje się, że wszyscy nie żyją, a nasz bohater czym prędzej postanawia sprowadzić pomoc z pobliskiego miasteczka. We fragmentach z 2018 roku poznajemy Jess, młodą dziennikarkę, która musi udać się do Australii, by pomóc babci, która uległa wypadkowi. Na miejscu okazuje się, że na kobietę czeka nie tylko wytęskniona babcia, ale także pewna historia sprzed lat. 

Nie ulega wątpliwości, że książki Kate Morton są zawsze pełne tajemnic i skrywanych zagadek rodzinnych. "Tajemnica domu Turnerów" także taka jest, a przy tym niesamowicie wciąga. Owszem książka jest rozbudowana i zawiera w sobie nie jedną, ale dwie historie, które się ze sobą łączą. Podczas lektury dało się zauważyć momenty znużenia zbyt długimi opisami, ale w końcowym efekcie nie odebrało mi to radości z czytania. Byłam autentycznie zaciekawiona historią śmierci rodziny Turnerów sprzed lat oraz wydarzeniami, w których brała udział Jess. Myślę, że bardziej podobały mi się fragmenty z przeszłości, te dotyczące śledztwa prowadzonego przez policję zaraz po odnalezieniu ciał pani Turner oraz jej dzieci.  Przyciągały mnie do siebie zapisy z badania miejsca zbrodni, przesłuchiwania okolicznych mieszkańców i służby oraz opis samego domu Turnerów. Jak wspominałam podczas lektury tej książki odczuwałam krótkie momenty znużenia, ale rozwiązanie sprawy skutecznie mi to wynagrodziło. 

Po książki Kate Morton sięgam można powiedzieć - w ciemno. Wiem, że mogę w przypadku jej powieści liczyć na rozbudowaną fabułę, ciekawych bohaterów oraz wątek tajemnicy rodzinnej, który bardzo lubię w książkach. Polecam Wam zarówno "Tajemnicę domu Turnerów" jak i inne powieści autorki. 



Wydawca - Wydawnictwo Albatros 
Data wydania - 25.10.2023
Liczba stron - 544


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros! 


niedziela, 5 listopada 2023

Cena wolności - Barbara Wysoczańska

 "CENA WOLNOŚCI" - BARBARA WYSOCZAŃSKA 

Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.


Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów

- opis Wydawcy 
Barbara Wysoczańska to jedna z moich ulubionych autorek powieści obyczajowych. Z czystym sercem mogę zapewnić, że sięgam po jej książki w ciemno. Tak samo było w przypadku najnowszej pozycji, czyli "Ceny wolności". 

"Cena wolności" to dość obszerna powieść nawiązująca do historii naszego państwa. Wydarzenia fabularne w książce mają miejsce w latach 1904 - 1918 w Warszawie. Główną bohaterką jest młoda kobieta Klara, która dzieli czas pomiędzy nauką na tajnym uniwersytecie, pisaniem artykułów do magazynu, spotkaniami z przyjaciółmi oraz pogłębianiu wiedzy na temat prokobiecych postaw w przedwojennej społeczności żyjącej pod zaborami. Wspomniałam już o tym, że "Cena wolności" jest dość obszerną książką, ale zapewniam, że kompletnie się tego nie odczuwa podczas lektury. Uważam, że proza Barbary Wysoczańskiej zasługuje na uwagę ze względu na kobiece postaci, których w jej książkach nie brakuje. Tym razem mieliśmy okazję obserwować życie i wybory młodej kobiety, której przyszło żyć w przedwojennej Polsce pod zaborami. Autorka w świetny sposób połączyła wątki fabularne z prawdziwymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Dzięki temu przeczytamy nie tylko o zawiłym życiu uczuciowym bohaterki, ale także o nastrojach panujących w tym czasie w Warszawie. Autorka nie oszczędza swoich bohaterów, ale to tylko nadaje książce autentyczności, albowiem życie pod zaborami nie mogło być usłane różami. 

Klara Tyszkowska jest bohaterką niezwykle hardą, posiadającą mocną osobowości i odwagę godną pozazdroszczenia. Jest ona studentką, dziennikarką, córką, przyjaciółką oraz przede wszystkim patriotką, która pragnie dla swojego kraju wolności. W książce znaleźć można wiele opisów walki o niepodległą Polskę - od druku nielegalnych ulotek, poprzez edukację najuboższych aż do udziału w zgromadzeniach i demonstracjach mających na celu obalenie zaborcy. "Cena wolności" jest świetnie skonstruowaną książką, która wciąga od pierwszego rozdziału. Wyraziści bohaterowie, pełni pasji i wiary w niepodległą Polskę oraz ich osobiste dramaty sprawiły, że nie mogłam się oderwać od lektury. Nie było to oczywiście dla mnie zaskoczeniem, ponieważ wiedziałam, że autorka mnie nie zawiedzie. 

Najnowsza powieść Barbary Wysoczańskiej to opowieść, w której splatają się losy wielu postaci, ich osobiste trudy i problemy, ale wszyscy mają jeden cel. "Cena wolności" to książka momentami trudna, niosąca ogromne pokłady cierpienia, ale dająca także nadzieje na lepsze jutro. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście postawy Klary i jej przyjaciółek, które starały się edukować społeczeństwo o kwestii praw kobiet w życiu publicznym i prywatnym. Czytając "Cenę wolności" nie trudno zauważyć jak inne od naszego było wtedy postrzeganie kobiety i jej roli w społeczności. Barbara Wysoczańska ponownie dotknęła trudnego, ale niezwykle ważnego tematu. 

Zachęcam ogromnie do sięgnięcia po "Cenę wolności", oraz inne książki Barbary Wysoczańskiej.

Wydawca - Wydawnictwo Filia 
Data wydania - 25.10.2023
Liczba stron - 573


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Filia! 


czwartek, 2 listopada 2023

Odyseja - Barbara Kingsolver

 "ODYSEJA" - Barbara Kingsolver

Harrison Shepherd przez całe życie był rozdarty między gorącym sercem Meksyku, gdzie spędził młodość, a lodowatym uściskiem ogarniętych zimną wojną Stanów Zjednoczonych, w których próbował układać sobie przyszłość. W swojej ojczyźnie z wyboru przyjaźnił się z Fridą Kahlo i pracował z walczącym o życie Trockim. W prawdziwej ojczyźnie próbował zbudować siebie na nowo, tak by odnaleźć się w pełnym nadziei, ale też zła i pułapek kraju wolności.


Nie dane było mu jednak zaznać spokoju i poczuć, że gdzieś przynależy. Nad jego przyszłością nieuchronnie zbierały się ciemne chmury, a wiatr wielkiej polityki przez lata rzucał nim między północą a południem. Czasy, w których przyszło mu żyć, boleśnie uświadomiły mu, jak wielka jest wyrwa między prawdą o człowieku a tym, jak jest postrzegany
- opis Wydawcy 

"Odyseja" to kolejna książka wydana przez wydawnictwo Albatros w serii Piąta Strona Świata. Książki z tej serii cechuje to, że ich autorzy pochodzą z przeróżnych stron świata lub ich fabuła osadzona jest w miejscach, o których czytelnicy rzadko mają okazję czytać. Ponadto powieści te wyróżnia piękna, twarda oprawa oraz pastelowe wykończenie okładek, które świetnie nawiązują do fabuły. Tym razem miałam okazję przeczytać książkę Barbary Kingsolver amerykańskiej autorki kilku powieści, z których najnowsza uhonorowana została nagrodą Pulitzer Prize. 

Książka Barabry Kingsolver "Odyseja" opowiada historię życia pewnego mężczyzny - Harrisona. Od pierwszej strony autorka wrzuca czytelnika w wir przeszłych wydarzeń, które opowiadane są trochę w formie wspomnień, a trochę jako dziennik. Styl pisania autorki od początku daje się poznać jako trudny, ale jednocześnie angażujący. Czytając "Odyseję" miałam dość trafne wrażenie, że jest to książka o wiele bardziej wymagająca niż te, które zazwyczaj czytam. Nawet po skończonej lekturze trudno mi opisać fabułę tej powieści, ponieważ była ona tak różnorodna pod względem opisywanych miejsc i postaci - zarówno tych fabulrnych jak i prawdziwych. Przyznaję, że po czasie o wiele bardziej doceniam tę książkę, niż wtedy gdy ją czytałam. Podczas lektury często czułam znużenie tą historią, a zawiłość miejsc, wydarzeń i postaci odbierało mi odrobinę radość z lektury. "Odyseja" to na pewno książka, która wymaga pełnego skupienia czytelnika. W moim odczuciu nie jest to powieść, którą można na przykład przyswajać w formie audiobooka. Gdy usiądziemy do jej lektury najlepiej przeznaczyć na to od razu kilka godzin, dopiero wtedy mamy szansę połapać się w niej. 

Harrison Shepherd jest postacią nietuzinkową i mimo upływającego czasu wciąż poszukującą swojego miejsca. Cała książka jest opowieścią o jego życiu, o dorastaniu w Meksyku, o próbie ułożenia sobie życia w Stanach Zjednoczonych. Autorka pisze o tym, jak trudne było życie tego bohatera, o tym co przeżył i kogo miał okazję poznać. W "Odysei" świat fikcyjny miesza się z rzeczywistością. Tym samym mamy okazję obserwować niektóre z prawdziwych wydarzeń oraz wiele wymyślonych przez autorkę. Nie jestem pewna czy Harrison jest postacią, którą polubiłam. Na pewno podczas lektury "Odysei" przywykłam do niego i do jego zaskakującego życia. Tak jak już wspominałam zarówno styl autorki jak i kreacja postaci oraz nagromadzenie nawiązań do rzeczywistych postaci i wydarzeń sprawia, że jest to książka trudna w odbiorze. 

Po "Odyseję" sięgnęłam trochę bez zastanowienia, gdyż po prostu staram się być na bieżąco z książkami z serii Piąta Strona Świata. Doceniam styl i dorobek literacki autorki, ale z drugiej strony nie wiem czy kiedyś zdecyduję się na ponowne przeczytanie tej powieści. Na pewno będę chciała sięgnąć po inne tytuły, ponieważ jestem bardzo ciekawa tego co jeszcze autorka ma nam do przekazania. 

Wydawca - Wydawnictwo Albatros 
Data wydania - 27.09.2023
Liczba stron - 512 


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros!