środa, 21 września 2022

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem - Yuval Noah Harari & Ricard Zaplana Ruiz

 "NIEPOWSTRZYMANI. JAK PRZEJĘLIŚMY WŁADZĘ NAD ŚWIATEM" - Yuval Noah Harari & Ricard Zaplana Ruiz

Spider-Man, Wonder Woman, Superman, Batman? Nie. Prawdziwym bohaterem jesteś ty i posiadasz fantastyczną supermoc! Żeby zrozumieć, jaka może być potężna i niebezpieczna, musisz przeczytać tę książkę!Ziemią – na każdej szerokości geograficznej: od afrykańskich sawann po czapy lodowe Grenlandii – rządzą ludzie. Ale jak to się stało, że dysponujemy taką potęgą? Yuval Noah Harari, autor bestsellera Sapiens, pokaże wam, że posiadamy wielką siłę, dzięki której wciąż tworzymy najprzeróżniejsze dziwne i tajemnicze rzeczy: od duchów i demonów po rządy i korporacje.
- opis Wydawcy 

Yuval Noah Harari to autor wielu książek popularnonaukowych. Możecie kojarzyć go z takich tytułów jak "Sapiens. Od zwierząt do bogów", "21 lekcji na XXI wiek" czy "Homodeus. Krótka historia jutra". Książki te zachwycają nie tylko swoim wydaniem, ale przede wszystkim treścią. "Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" jest najnowszą pozycją Harariego wydaną w Polsce. Tym razem autor postanowił przemówić do młodszych czytelników, niemniej spragnionych wiedzy od swoich dorosłych opiekunów. 

Książka "Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" jak i poprzednie książki autora zachwyca od pierwszego wejrzenia. Tytuł ten ma przepiękną oprawę graficzną i twardą okładkę, dzięki której książka świetnie pasuje do pozostałych wydań twórczości Harariego. Nad treścią "Niepowstrzymanych (...)" czuł oczywiście Yuval Noah Harari, a ilustrację są dziełem Ricarda Zaplana Ruiza. Razem stanowią idealne połączenie nauki i zabawy. 

Jak już wspominałam najnowsza książka Harariego skierowana jest głównie do młodszych odbiorców. Jednakże niech nikt nie czuje się wykluczony ze względu na swój wiek - każdą książkę może przeczytać każdy czytelnik i bawić się doskonale. Wspominam jednak o tym, gdyż podczas lektury dokładnie odczuwa się kto jest grupą docelową autora. Osobiście czuję, że lata młodzieńcze mam za sobą, a mimo to świetnie bawiłam się podczas czytania. 

"Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" jest dokładnie o tym co jest zawarte w tytule, nie mniej, nie więcej. Harari w najnowszej pozycji skupia się na próbie nakreślenia powodów, dla których obecnie człowiek jest największym i najgroźniejszym zwierzęciem na Ziemi. Swoją opowieść rozpoczyna oczywiście od najdawniejszych czasów, omawia m.in. to skąd pochodzimy i jak wyewoluowaliśmy oraz w jaki sposób to właśnie my homo sapiens wygraliśmy tę ewolucyjną walkę. Harari prowadzi nas tą samą drogą, którą sapiensi pokonali wiele tysięcy lat temu przemieszczając się z Afryki, przez Azję i Australię aż do Ameryki. Autor porusza wiele różnorodnych kwestii, które miały wpływ na kształtowanie się człowieka, jakiego dziś znamy. Dzięki nieskomplikowanemu stylowi i odpowiednio dobranej terminologii nawet młody czytelnik bez problemu zrozumie tę książkę. 

Sam Yuval Noah Harari tak pisze o książce "Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem" - "Ta książka wyjaśnia jak nasi przodkowie stali się najpotężniejszymi zwierzętami na świecie. Jak rozprzestrzenili się po całej planecie i doprowadzili do zniknięcia neandertalczyków, denisowian i kilku innych rodzajów ludzi, oraz jak sprawili, że na świecie wyginęło tyle zwierząt". 

W mojej ocenie ta pozycja będzie świetnym wyborem nie tylko dla młodszych, ale dla wszystkich, którzy spragnieni wiedzy i dobrej zabawy poprzez naukę. 


Wydawca - Wydawnictwo Literackie 
Data wydania - 28.09.2022
Liczb stron - 


Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Literackie! 

Ricard Zaplana Ruiz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz