poniedziałek, 21 listopada 2022

Świat na nowo - Barbara Wysoczańska

 "ŚWIAT NA NOWO" - Barbara Wysoczańska 

Kończy się II Wojna Światowa, a w Polsce zaczyna się czas powojennej odbudowy i podnoszenia kraju z gruzów. Porucznik Szczepan Andryszek, służący podczas wojny w Wojsku Polskim pod rozkazami Sowietów, zostaje funkcjonariuszem podległym Urzędowi Bezpieczeństwa. Przez przełożonych zostaje oddelegowany do niewielkiej Nowej Soli na Ziemiach Odzyskanych.


Tymczasem do miasta przybywa jeden z wielu transportów z repatriantami ze Wschodu, a wśród nich z Drohobycza przyjeżdża Lidia Malczewska z ojcem profesorem pianistą, siostrą Zofią i jej rodziną. Lidia zostaje zatrudniona w poniemieckim szpitalu. Tam poznaje Janka Zielińskiego, ciężko rannego partyzanta z Lubelszczyzny, który po śmierci narzeczonej próbuje odnaleźć swoje miejsce. Losy trojga bohaterów splotą się, a przyszłość postawi przed nimi bardzo trudne wybory.
- opis Wydawcy 

Twórczość Barbary Wysoczańskiej to moje odkrycie poprzedniego roku. "Świat na nowo" jest jej najnowszą książką zarówno przeczytaną przeze mnie jak i wydaną. Dwie poprzednie, czyli "Narzeczona Nazisty"  oraz "Siła kobiet" zrobiły na mnie niesamowite wrażenie i wciąż zdarza mi się do nich wracać myślami. Bardzo ucieszyłam się na wieść o premierze nowej pozycji i byłam przekonana, że bez względu na tematykę muszę po nią sięgnąć. 

Kolejny raz Barbara Wysoczańska przeplata fikcję literacką z elementami historycznymi. Tym razem bohaterom "Świata na nowo" towarzyszą pierwsze lata w powojennej Polsce. Obserwujemy przemiany ustrojowe jakie zachodziły w tym czasie na naszej ziemi oraz próby odbudowy Polski, nie tylko w sensie dosłownym, ale także odbudowy życia w nowym, nieznanym świecie. 

Tym razem bohaterami są m.in. przesiedleńcy ze wschodu, którzy musieli zostawić swoje domy, gdyż po wojnie okazało się, że tam gdzie mieszkali, gdzie zbudowali swoje życie to już nie jest Polska. Taką osobą jest Lidia, która wraz z ojcem, siostrą i jej rodziną przyjeżdża do Nowej Soli, gdzie ma nadzieję zaznać spokoju i odbudować swój świat. Losy rodziny Lidii bardzo szybko krzyżują się z losami porucznika Szczepana Andryszewskiego. Mężczyzna w czasie wojny był żołnierzem, a obecnie pracuje jako urzędnik Urzędu Bezpieczeństwa. W Nowej Soli odpowiada m.in. za przywrócenie miasta do życia, za otwieranie fabryk i szkół oraz za rozdzielanie mieszkań nowoprzybyłym mieszkańcom. Trzecim z bohaterów, którzy wysuwają się na pierwszy plan jest Janek - młody partyzant, który zostaje mocno poturbowany w pociągu i trafia do radzieckiego szpitala, w którym pracuje Lidia. Jak łatwo się domyślić losy tych postaci złączą się ze sobą więzami silniejszymi niż cokolwiek innego. 

Barbara Wysoczańska okazała się moim kolejnym 'comfort autorem'. W tym momencie, po przeczytaniu jej trzech powieści wiem, że przeczytam każdą kolejną. Premiera "Świata na nowo" niesamowicie mnie ucieszyła i już odczuwam naglącą potrzebę przeczytania kolejnej książki autorki. Mam nadzieję, że nie będę musiała zbyt długo na to czekać. 

"Świat na nowo" to opowieść o trudnych czasach, o próbie odbudowy swojego życia oraz o codzienności. A codzienność bywa różna i tak samo jak u naszych bohaterów. Na kartach książki Barbary Wysoczańskiej odnajdziemy trochę miłości rodzinnej, odrobinę szaleństwa i całą masę problemów. Lidia i jej rodzinę muszą mierzyć się ze stratą dawnego życia, nie tylko domu, ale także pozycji w społeczeństwie. Ojciec Lidii to wybitny pianista, który przed wojną grał koncerty w największych miastach Europy w cudownych salach a jego rodzina była szanowana. Czas wojenny nie oszczędził jednak nikogo i w tej chwili wszyscy muszą nauczyć się doceniać to co mają i nie rozmyślać nad utraconą przeszłością. Książka Barbary Wysoczańskiej to także świetny opis powojennej Polski. Autorka w bardzo prosty sposób przekazuje wiedzę na temat tego jak wyglądało ponoszenie się naszego kraju z gruzów wojny. Poprzez postać Szczepana i jego środowiska czytelnik ma okazję przyjrzeć się polityce tamtych czasów oraz związanym z tym ustrojem problemom społecznym. 

"Świat na nowo" to kolejna świetna książka, którą niesamowicie Wam polecam! Twórczość Barbary Wysoczańskiej jest idealnym wyborem dla fanów literatury obyczajowej ze świetnie nakreślonym tłem historycznym. 
Wydawca - Wydawnictwo Filia 
Data wydania - 26.10.2022
Liczba stron -608 


Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Filia! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz