Strony

poniedziałek, 14 listopada 2022

Doktor Zosia - Ałbena Grabowska

 "DOKTOR ZOSIA" - Ałbena Grabowska 

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, żeby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach. Poznaje tajniki radiologii, neurologii, hematologii i innych specjalizacji, które w przyszłości pomogą jej stać się doskonałą pediatrą, chociaż w skrytości ducha marzy o chirurgii.


Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. Rzeczpospolita Ujazdowska – tak medycy nazywają swój szpital – funkcjonuje na bazie konwencji haskiej, ale jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny. Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. 
- opis Wydawcy 

"Doktor Zosia" to trzeci i ostatni tom z cyklu "Uczniowie Hippokratesa" Ałbeny Grabowskiej. Tom pierwszy, czyli "Doktor Bogumił" oraz tom drugi "Doktor Anna" miałam okazję czytać już jakiś czas temu i nie ukrywam, że miło było wrócić do prozy autorki i poznać kolejne świetne postacie z polskiej medycyny. 

Tytułowa Doktor Zosia to młoda kobieta, lekarka - Zofia Nibużanka. Kobieta bardzo marzy o zostaniu chirurgiem, ale przede wszystkim pragnie dostać szansę, aby wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Nie jest to jednak łatwe, gdy medycyna to wciąż męski świat. Zosia dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie gdzie kobiety traktuje się na równi z mężczyznami i mogą one spełniać się w swojej pracy bez nieprzychylnych i pobłażliwych spojrzeń kolegów po fachu. Wraz z Zofią poznajemy kolejne dziedziny medycyny oraz pacjentów szpitala, których historie nie raz i nie dwa złapią nas za serce. 

"Doktor Zosia" to nie tylko opis pracy lekarki w niesprzyjających kobietom czasie. Książka Ałbeny Grabowskiej rozpoczyna się przed wybuchem II Wojny Światowej, a więc czytelnik ma okazję czytać o przedwojennej Warszawie oraz o samych wojennych zawirowaniach. Uważam, że tło historyczne i społeczne tej pozycji jest niezwykle ciekawe i barwne. Szczególnie czasy przedwojenne były dla mnie tą częścią, o której najchętniej czytałam. Wraz z Zosią oprócz pracy w szpitalu odwiedzamy miejsca ważne dla Warszawiaków i te, z których Warszawa była niezwykle dumna. Czytelnik ma okazję przyjrzeć się wydarzeniom kulturalnym towarzyszącym mieszkańcom miasta oraz odwiedzić co najsłynniejsze kawiarnie. 

Najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej choć w tytule zawartą ma tylko postać Doktor Zofii, to opisuje szereg innych postaci, które wzorowane były na prawdziwych personach. Jak sama autorka pisze, w swojej książce po raz kolejny przeplata fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami oraz postacie książkowe z tymi, które naprawdę żyły i przyczyniły się w ogromnym stopniu do szerzenia wiedzy w Polsce. "Doktor Zosia" i cały cykl "Uczniowie Hippokratesa" są ukłonem w stronę tych, którzy w najcięższych czasach walczyli o naukę, kulturę i sztukę. 

Ze swojej strony polecam Wam każdą z części cyklu "Uczniowie Hippokratesa", ponieważ każda warta jest przeczytania i poznania tych wspaniałych ludzi, którzy nierzadko zostali zapomniani. 



Wydawca - Wydawnictwo Marginesy 
Data wydania - 26.10.2022
Liczba stron - 544
Cykl - Uczniowie Hippokratesa [3] 


Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Marginesy! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz