poniedziałek, 9 marca 2015

Recenzja "Parabellum. Prędkość ucieczki"

"PARABELLUM. PRĘDKOŚĆ UCIECZKI" - Remigiusz Mróz Wydawnictwo - Instytut Wydawniczy ERICA 

Rok wydania - 2013 

Liczba stron - 406 


W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki.. 
W tym samym czasie młodszy z braci Zaniewskich, Stanisław, myśli przede wszystkim o własnych zręcznych. Tylko jak ma powiedzieć ojcu, że jego wybranka jest Żydówką? 

Pierwszego września bójki i zaręczyny przestają być ważne. 


Pierwsze osobiste spotkanie z twórczością Remigiusza Mroza oceniam na 5+ 

Czołowymi bohaterami powieści są bracia Zaniewscy, Bronek i Stanisław oraz Christian Leitner. Bronisław jest żołnierzem Piątej Kompani Batalionu "Delatyn", która stacjonuje przy granicy z Rumunią. Jego młodszy bart Stanisław wiedzie spokojne życie w Warszawie a swój wolny czas poświęca narzeczonej Marii. Codzienne spotkania zakochanych  w "Cafe Adria" 1 września przerywa straszny komunikat .. 

"- Halo, halo. Tu Polskie Radio Warszawa. Nadajemy komunikat specjalny. Dziś rano o godzinie 4;45 wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej " 
( Parabellum cz 1, R.Mróz, wyd. IW Erica, strona 37  )Innym ważnym bohaterem książki, który zdobywa serca czytelników jest Christian Leitner, niemiecki żołnierz Wehrmachtu. Ciężko jest mi pisać o tym człowieku, ponieważ jest on postacią dość kontrowersyjną. Leitner jest wysokim blondynem o szarych oczach czyli wzorem idealnego Aryjczyka a do tego kapitanem wrogiego dla Polski wojska. Christiana polubiłam pomimo jego narodowości i tego kim był. Ten bohater budzi moje kontrowersje, ponieważ z jednej strony jest wielbicielem swojego wodza Adolfa Hitlera i uważa, że Niemicy są jedynym państwem które ma predyspozycje do tego, aby zjednoczyć Europę a z drugiej nie pochwala wszystkich decyzji, które są podejmowane przez władze Rzeczy. Christian Leitner jest bardzo honorowym żołnierzem Wehrmachtu, który otwarcie przeciwstawia się nadmiernemu wykorzystywaniu pozycji przez Niemców, szczególnie członków SS.  Opowiada się przeciwko segregacji rasowej oraz wywyższaniu narodowości niemieckiej ponad inne narody. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy Leitner jest zły czy dobry, ponieważ pomimo swoich ludzkich odruchów nadal pozostaje żołnierzem niemieckim, który wtargnął na polskie ziemie. 

Uważam, że na osobny akapit w mojej recenzji zasługuje kapitan Obelt, dowódca Piątej Kampanii Batalionu "Delatyn". Postać jak najbardziej zasługująca na wielkie uznanie. Nie mogę zdradzić Wam czym Obelt zasłużył sobie na takie słowa ode mnie, gdyż to by trochę za dużo zdradziło z fabuły. Nie chcę odbierać Wam radości z czytania, więc nie wyjawię Wam wielkich czynów kapitana, a  jedynie odsyłam  Was do powieści Remigiusza Mroza.

Fabuła książki rozpoczyna się 1 września 1939 roku i trwa do końca tego miesiąca. Autor opisuje osobno losy Stanisława Zaniewskiego i Marii, którzy uciekają z Warszawy na zachód; tułaczkę jego starszego brata Bronka i jego kolegów a także wydarzenia w Rawiczu, gdzie stacjonuje wraz ze swoim wojskiem kapitan Wehrmachtu - Leitnera. Myślę, że jest to dobry zabieg, aby tak poprowadzić narrację. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi faktami i możemy obserwować zmagania wszystkich bohaterów.  

"Prędkość Ucieczki" to niezwykle ciekawa i wciągająca powieść, która zasługuje na uwagę czytelników. Sięgając po tą książkę nie byłam do końca pewna czy mi się spodoba, gdyż na co dzień nie czytuję takiej literatury wojennej, jednak nie żałuję czasu poświęconego na czytanie pierwszej części Parabellum.  Przyznaję, że od dawna nie mogłam znaleźć książki, która by w pełni zawładnęła swoim sercem, a udało się to Parabellum. Powieść niesamowicie mi się podobała. Pomimo iż opowiada o ciężkich chwilach dla Polaków to za sprawą sprytnie wplątanych żartów daje również chwilę wytchnienia i niemałą dawkę humoru. 

Za książkę dziękuję Instytutowi Wydawniczemu ERICA. 


13 komentarzy:

 1. O matko! Kocham tę książkę <3 Uwielbiam tego autora <3 Polecam drugą część i pozostałe książki Mroza, również świetne.
  Zapraszam do siebie: http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem :-) Właśnie zaczęłam drugi tom! A niedługo ma wyjść trzeci <3
   Poluję również na Kasację tego autora

   Usuń
 2. Muszę przeczytać coś tego Autora :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Tyle słyszałam o tej książce, że koniecznie muszę mieć ją na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spodziewałem się takiej właśnie opinii, bo Mróz, to pisarz, który potrafi pisać :) Cieszę się, że książką przypadła Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam obydwie książki z serii i już nie mogę doczekać się trzeciej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak to możliwe, że nie słyszałam o niej? Spadłaś mi jak z nieba z tą recenzją. Książkę natychmiastowo dodaje do mojej listy :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam książek w takim gatunku i z chęcią bym do nich wróciła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna Zamrozowana :D Super :) Uwielbiam Parabellum :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach wszystkie książki autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej! Nominowałam Ciebie do Albo Albo TAGu. Więcej informacj na moim. blogu - http://czytelnia-cynki.blogspot.com/2015/03/albo-albo-tag.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oo dziękuję bardzo ;-) Postaram się zrobić ten Tag

   Usuń