wtorek, 14 czerwca 2022

Zanim zniknęła - Lisa Gardner

 "ZANIM ZNIKNĘŁA" - Lisa Gardner 

Nie jest policjantką. Ani prywatnym detektywem.

Nie ma jakichś szczególnych umiejętności czy wyszkolenia. Jest przeciętną kobietą, która swoje w życiu przeszła. Nazywa się Frankie Elkin i zajmuje się odnajdywaniem zaginionych osób. Kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają powoli zapominać, a media tracą zainteresowanie, Frankie pojawia się i zaczyna szukać. Nie dla pieniędzy czy sławy. Dlaczego to robi? Może należałoby zapytać, dlaczego nie robią tego inni? Ile osób już znalazła? Jeszcze żadnej.

Ale może tym razem się uda?
- opis Wydawcy 

Lisa Gardner jest niekwestionowaną królową kryminałów. Znana jest przede wszystkim z liczącej kilkanaście tomów serii z detektyw D.D. Warren. "Zanim zniknęła" to książka rozpoczynająca nową serię książek, w których główną postacią jest Frankie Elkin - kobieta od zadań specjalnych. 

"Zanim zniknęła" to historia nastoletniej Angelique Badeau. Dziewczyna wyszła z domu i nigdy nie wróciła. Rodzina od 11 miesięcy stara się ją odnaleźć lecz na próżno. W tak beznadziejnej sprawie postanawia pomóc Frankie Elkin. Kobieta przyjeżdża do Bostonu i przeszukując nieciekawe dzielnice miasta stara się odtworzyć ostatnie dni zaginionej dziewczyny. Wkrótce okazuje się, że być może zaginione są dwie nastolatki. 

Słyszałam, że wielu czytelników miało mieszane uczucia na wieść o nowej bohaterce w książkach Lisy Gardner. Wielu z jej fanów jest przyzwyczajonych do postaci D.D. Warren. Mnie osobiście zmiana głównej bohaterki nie zrobiła dużej różnicy. Zapewne na miało na to wpływ fakt, że poprzednie książki autorki czytałam bardzo niechronologicznie. Potraktowałam Fankie jak każdą inną detektyw, o której miałam okazję czytać. Nie porównywałam jej do D.D. Warren i najzwyczajniej skupiłam się na samej fabule. 

Przechodząc do fabuły, w książce "Zanim zniknęła" obserwujemy historię zaginięcia młodej dziewczyny. To jest główna oś pozycji, na której się skupiamy. Dodatkowo poznajemy także odrobinę przeszłość detektyw Frankie Elkin. Wiemy, że w jej życiu miało miejsce bardzo dużo złych rzeczy. Kobieta jest samotna i bardzo poraniona. Nie od początku jest jasne, dlaczego ona w ogóle zajmuje się odnajdywaniem tych zaginionych osób. Czy robi dla rodzin zaginionych? Czy może chce sobie coś udowodnić? Jej praca w Bostonie od początku jest trudna. Kobieta zatrudnia się jako barmanka i przy okazji stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania o zaginięcie młodej dziewczyny. Wcześniej udało się jej odnaleźć kilka kobiet, jednak żadna z nich nie była już żywa. Frankie wie, że musi się spieszyć jeśli chce w końcu namierzyć Angelique całą i zdrową. 

Najnowsza książka Lisy Gardner podobała mi się niestety mniej niż te, które miałam okazję czytać wcześniej. "Zanim zniknęła" od początku bardzo powoli się rozkręcała. Podczas lektury miałam momenty, w których niespecjalnie interesowała mnie Frankie i jej poczynania. Temat zaginięcia nastolatki był ciekawy, ale odnoszę wrażenie, że niezbyt dobrze rozłożony w czasie akcji. Wraz z upływem stron chyba coraz mniej interesowała mnie ta sprawa, ponieważ była dość chaotyczna. Być może jest to kwestia mojego szybkiego czytania i tego, że pewne fakty mi umknęły. Miałam jednak wrażenie, że jakiegoś elementu w tej historii zabrakło. Trudno jest mi to przyznać, ponieważ wiem na podstawie innych książek autorki, że Lisa Gardner potrafi mnie zainteresować fabułą i wbić w fotel na kilka godzin. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego "Zanim zniknęła" męczyłam kilka dni, a na końcu i tak nie poczułam spełnienia z dobrej lektury. 

Myślę, że Lisa Gardner ma na tyle duże grono fanów, że i bez mojej rekomendacji sięgniecie po "Zanim zniknęła". Mnie z tą pozycją nie było po drodze, ale jestem pewna, że przeczytam inne książki autorki. 


Wydawca - Wydawnictwo Albatros 
Data wydania - 18.05.2022
Liczba stron - 416 
Cykl - Frankie Elkin [1] 


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz