"CENA WOLNOŚCI" - BARBARA WYSOCZAŃSKA
Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.
Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów
- opis Wydawcy
Barbara Wysoczańska to jedna z moich ulubionych autorek powieści obyczajowych. Z czystym sercem mogę zapewnić, że sięgam po jej książki w ciemno. Tak samo było w przypadku najnowszej pozycji, czyli "Ceny wolności".
"Cena wolności" to dość obszerna powieść nawiązująca do historii naszego państwa. Wydarzenia fabularne w książce mają miejsce w latach 1904 - 1918 w Warszawie. Główną bohaterką jest młoda kobieta Klara, która dzieli czas pomiędzy nauką na tajnym uniwersytecie, pisaniem artykułów do magazynu, spotkaniami z przyjaciółmi oraz pogłębianiu wiedzy na temat prokobiecych postaw w przedwojennej społeczności żyjącej pod zaborami. Wspomniałam już o tym, że "Cena wolności" jest dość obszerną książką, ale zapewniam, że kompletnie się tego nie odczuwa podczas lektury. Uważam, że proza Barbary Wysoczańskiej zasługuje na uwagę ze względu na kobiece postaci, których w jej książkach nie brakuje. Tym razem mieliśmy okazję obserwować życie i wybory młodej kobiety, której przyszło żyć w przedwojennej Polsce pod zaborami. Autorka w świetny sposób połączyła wątki fabularne z prawdziwymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Dzięki temu przeczytamy nie tylko o zawiłym życiu uczuciowym bohaterki, ale także o nastrojach panujących w tym czasie w Warszawie. Autorka nie oszczędza swoich bohaterów, ale to tylko nadaje książce autentyczności, albowiem życie pod zaborami nie mogło być usłane różami.
Klara Tyszkowska jest bohaterką niezwykle hardą, posiadającą mocną osobowości i odwagę godną pozazdroszczenia. Jest ona studentką, dziennikarką, córką, przyjaciółką oraz przede wszystkim patriotką, która pragnie dla swojego kraju wolności. W książce znaleźć można wiele opisów walki o niepodległą Polskę - od druku nielegalnych ulotek, poprzez edukację najuboższych aż do udziału w zgromadzeniach i demonstracjach mających na celu obalenie zaborcy. "Cena wolności" jest świetnie skonstruowaną książką, która wciąga od pierwszego rozdziału. Wyraziści bohaterowie, pełni pasji i wiary w niepodległą Polskę oraz ich osobiste dramaty sprawiły, że nie mogłam się oderwać od lektury. Nie było to oczywiście dla mnie zaskoczeniem, ponieważ wiedziałam, że autorka mnie nie zawiedzie.
Najnowsza powieść Barbary Wysoczańskiej to opowieść, w której splatają się losy wielu postaci, ich osobiste trudy i problemy, ale wszyscy mają jeden cel. "Cena wolności" to książka momentami trudna, niosąca ogromne pokłady cierpienia, ale dająca także nadzieje na lepsze jutro. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście postawy Klary i jej przyjaciółek, które starały się edukować społeczeństwo o kwestii praw kobiet w życiu publicznym i prywatnym. Czytając "Cenę wolności" nie trudno zauważyć jak inne od naszego było wtedy postrzeganie kobiety i jej roli w społeczności. Barbara Wysoczańska ponownie dotknęła trudnego, ale niezwykle ważnego tematu.
Zachęcam ogromnie do sięgnięcia po "Cenę wolności", oraz inne książki Barbary Wysoczańskiej.
Wydawca - Wydawnictwo Filia
Data wydania - 25.10.2023
Liczba stron - 573
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Filia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz