czwartek, 19 marca 2015

Recenzja :"Jak się uczyć?"

"JAK SIĘ UCZYĆ?" - Benedict Carey Wydawnictwo : Literackie 

Rok wydania : 2015 

Liczba stron : 340 

Od małego wmawia się nam, że skuteczna nauka to przede wszystkim żelazna dyscyplina, odpowiednie miejsce do wkuwania, cisza i wyrobione nauki. Podobno tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie przygotować się do egzaminu, opracować prezentację na zebranie w pracy czy do perfekcji opanować grę na instrumencie. 
A jeśli wszystko, co do tej pory słyszeliśmy na temat metod uczenia się, to bzdury? Jeśli istnieją sposoby na skuteczną naukę i zapamiętywanie, które wymagają od nas mniejszych poświęceń? 

Książka Carey'a to poradnik o tym jak  lepiej, szybciej i efektywniej  się uczyć. Jest to pierwsza tego typu książka jaką przeczytałam i sama nie wiem do końca czego się spodziewałam więc tym bardziej nie wiem czy moje oczekiwania zostały spełnione. 

Benedict Carey jako dziennikarz zebrał w jedną książkę wiele badań naukowych i eksperymentów dotyczący wyjaśnienia tego jak działa nasz mózg i jakie uczenie się daje najlepsze efekty. Fakt, że nasz mózg jest najbardziej skomplikowanym miejscem w ludzkim ciele nie jest dla nikogo nowością już od dawna. To własnie w głowie zachodzą nieodwracalne zmiany i wiele procesów związanych z uczeniem się, zapamiętywaniem, intuicją i kojarzeniem faktów. Carey w swojej książce przedstawia nam wiele mitów dotyczących uczenia się np. wyjaśnia, że kucie definicji na pamięć nie zawsze jest dobrym pomysłem. 

W książce "Jak się uczyć?" możemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które być może nurtują nas od dawna. Myślę, że wielu z nas nie raz zastanawiało się dlaczego w szkole jedni dostają zawsze 5 a innym idzie jak po grudzie. Wiadomo, odpowiedź sama się nasuwa, po prostu niektórzy się uczą, poświęcają dużo czasu na naukę a inny nie. Jednak po przeczytaniu tego poradnika wiemy już, że to nie do końca prawda i tak naprawdę każdy z nas może otrzymywać dobre stopnie. Wystarczy tylko w pełni zrozumieć i poznać własny mózg oraz przestań wierzyć mitom. 

Autor w dosyć fajny i komunikatywny sposób przekazuje informacje dotyczące pracy naszego mózgu oraz procesu zapamiętywania. Co prawda autor bardzo często powołuje się na odkrycia naukowe przy wyjaśnianiu przebiegu uczenia się, ale jest to podane w przejrzysty sposób. Dzięki temu książkę czyta się przyjemnie i szybko. 


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. 
2 komentarze:

  1. Już chyba za późno dla mnie jak na takie rady :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja dopiero zaczynam brać się za ważniejsze rzeczy do uczenia się. Jednakże pamiętajmy, że uczymy się całe życie, a poznawanie kolejnych rzeczy powinno sprawiać nam radość :)

    OdpowiedzUsuń