poniedziałek, 23 marca 2015

Recenzja :"Clariel"

"CLARIEL" - Garth Nix 

PREMIERA 26.03.2015 


Wydawnictwo - Literackie 

Rok wydania - 2015 

Liczba stron - 481 

Prequel kultowej trylogii fantasy o Starym Królestwie. 

Clariel najbardziej na świecie lubi przebywać pośród dziczy lasu. Marzy jej się, by pewnego dnia zostać jednym z Pograniczników i spędzić życie jako łowca i strażnik. Wszystko zmienia się gdy jej matka zostaje przyjęta do Gildii Jubilerów w mieście Belisaere, a Clariel musi dołączyć do Akademii, gdzie ma się nauczyć wszystkiego co niezbędne w życiu arystokratycznych elit.

Akcja powieści toczy się 600 lat przed narodzinami Sabriel, bohaterki pierwszego tomu trylogii o Starym Królestwie. 

Po przeczytaniu trylogii autorstwa Gartha Nixa, na którą składają się SabrielLirael oraz Abhorsen wiedziałam, że autor ma duży talent do kreowania magicznego świata i wielkich przygód. To zrozumiałe, że bardzo chciałam przeczytać prequel całej trylogii, którego fabuła toczy się 600 lat przed narodzinami głównej bohaterki pierwszego tomu - Sabriel. 

Tym razem główną bohaterką jest Clariel - młoda dziewczyna, należąca do wpływowej rodziny-  jest zarazem krewną Króla i dziedziczką potężnego nekromanty Abhorsena. Dziewczyna lubi przebywać w Wielkim Lesie nieopodal rodzinnego miasta - Estwael i oddawać się swoim hobby m.in. polowaniom. Całe jej życie zmienia się wraz z przeprowadzką z rodzicami do stolicy Starego Królestwa - Belisaere. Tutaj Clariel musi zapomnieć o wolności i życiu w Lesie, jej rodzice mają co do niej inne plany. Chcą aby dziewczyna uczyła się w Akademii i odbyła niezbędną edukację, która pomoże jej w odnalezieniu się wśród elit. Jednak to nie wszystko.. los ma dla niej w zanadrzu wiele przygód.

Kolejna powieść Nixa, która totalnie mnie zauroczyła. Ten autor naprawdę potrafi niesamowicie pisać, jestem oczarowana każdą jego książką. Garth Nix stopniowo buduje akacje i całe napięcie w powieści, co niektórym może wydawać się minusem bo nie otrzymują tego czego się spodziewają już po pierwszych stronach. Mi jednak to w ogóle nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie  było mi bardzo miło, że mogłam dokładnie poznać bohaterkę, jej relacje z rodzicami i rówieśnikami z Akademii. 

Clariel to bohaterka, która podoba mi się prawie tak samo jak Lirael. Clariel jest charyzmatyczną postacią, to dziewczyna która wie czego chce i do tego dąży. Bardzo podoba mi się jej upór i determinacja w dążeniu do celu, a także  taki nieco buntowniczy charakter. Nie bez powodu wspominam o jej buntowniczym charakterze, ponieważ w książce dowiadujemy się, że bohaterka jest berserkim. Krótko mówiąc ma poważne problemy z opanowaniem gniewu i napadów furii. 

Cała historia jest naprawdę bardzo wciągająca i pełna intryg oraz zawirowań, ale niektóre wątki podjęte przez autora nie zostały dalej pociągnięte i zeszły na dalszy plan. Przykładem może być sytuacja kiedy autor dość dokładnie opisuje pierwszy dzień Clariel w Akademii a potem porzuca te wątek i cała nauka bohaterki jakby przestaje mieć znaczenie. Jednak w moim odczuciu cała powieść niezbyt na tym traci, ponieważ nadal fajnie, szybko i z wielkim zainteresowaniem ją czytałam. 

Powieść pomimo małych niedociągnięć spełnia swój cel. Garth Nix po raz kolejny pokazał, że potrafi tworzyć wciągające i pełne intryg książki, które będą bawić czytelników przez długie lata. 

PREMIERA Clariel odbędzie się 26 MARCA. NIE PRZEGAP!Za przedpremierowy egz. książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. 

6 komentarzy:

 1. Cóż, zapowiada się ciekawie. Słyszałam o trylogii sporo dobrego, więc może pora nadrobić tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka jest szansa, że do 26 marca zdążę przeczytać poprzedzającą trylogię? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Powiem Ci, że możesz nawet zacząć swoją przygodę z Nixem od Clariel ;-) A potem dopiero wziąć się za Sabriel :)

   Usuń
 3. Właśnie jestem w trakcie czytania i muszę przyznać że jest niezła. Świetne dopełnienie serii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością nie przegapię! Odkąd tylko pojawiły się głosy, że "Clariel" zostanie wydany w Polsce, czeka miejsce na półce!
  http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń