poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Recenzja: "Miasto Świętych"

"MIASTO ŚWIĘTYCH. PIELGRZYMKA PO KRAKOWIE ŚLADAMI JANA PAWŁA II" - Georg Weigel oraz Carrie Gress i Stephen Weigel 

Wydawca - Wydawnictwo Literackie 

Data Wydania - 2016 ( lipiec ) 

Liczba stron - 290 


George Weigel, autor cenionej na całym świecie biografii Karola Wojtyły, zabiera czytelników w niezwykły spacer po Krakowie. To nie tylko wycieczka po stolicy polskiej kultury i po słynnych zabytkach. To przede wszystkim pełna pasji i cennych informacji wędrówka po miejscach, które ukształtowały Jana Pawła II, wpłynęły na jego pontyfikat, a tym samym w ogromnym stopniu zdecydowały o obliczu współczesnego Kościoła.

Podróż, której przewodnikiem jest George Weigel, ukazuje Kraków jako kulturową potęgę oraz miejsce narodzin dawnych i współczesnych świętych. Trudno też wyobrazić sobie głębokie przeżycie Światowych Dni Młodzieży bez zrozumienia ich krakowskiej genezy i znaczenia miejsc, w których się odbywają.


Jan Paweł II to postać o której napisano już naprawdę bardzo dużo książek, artykułów i innych publikacji. Można by rzec, że „Miasto Świętych" to kolejna z wielu książek poświęconych papieżowi. Myślę jednak, że jest w niej coś co wyróżnia ją spośród innych. Poza tym, jakby nie patrzeć Jan Paweł II jest postacią o której absolutnie nie można wiedzieć za dużo. 


George Weigel jest światowej sławy pisarzem katolickim. Największą sławę przyniosła mu dwu tomowa biografia Jana Pawła II - „Świadek Nadziei" oraz „Kres i początek". Wraz ze swoim synem - Steghenem Weigel, zawodowym fotografem oraz Carrie Gress napisał kolejną świetną pozycję, której recenzję właśnie czytacie. 

George Weigel podszedł do tematu nieco inaczej. Właściwie ciężko stwierdzić czy „Miasto Świętych" to bardziej biografia Ojca Świętego czy przewodnik po Krakowie, a może podręcznik do historii. Mamy tutaj całkowitą mieszankę życiorysu Karola Wojtyły - od najmłodszych lat, a także przepięknego opisu Krakowa wraz z uwzględnieniem jego bogatych dziejów. 

Książka podzielona jest na cztery części - „Miasto Świętych",   „Ścieżki Studenta",  „Ścieżki Księdza Biskupa" oraz  „Ścieżki Papieża". Pierwsza z nich zawiera ogólny opis historii miasta i wprowadza czytelnika w życiorys Papieża Polaka. Kolejne części to charakterystyka poszczególnych etapów życia Karola Wojtyły - jako młodego człowieka, studenta, księdza, biskupa,a skończywszy na papieżu. Przyglądamy się zmianom jakie zachodziły w tym niezwykłym człowieku przez wiele lat podróży, podczas której niezmiennie towarzyszył Mu Kraków. 

Bardzo podoba mi się pomysł na tę książkę. Dzięki niej poznajemy nie tylko biografię Jana Pawła II, ale również historię Krakowa i jego poszczególnych zabytków. Dodatkowym atutem tej pozycji jest bardzo prosty język, zrozumiały dla każdego czytelnika, przepiękne ilustracje i bardzo dokładne mapki miasta i okolic. Oczywiście nie można zapomnieć o równie pięknym wydaniu tej książki przez Wydawnictwo Literackie, które po raz kolejny pokazało, iż potrafi cudownie wydawać swoje książki. Doskonale dopasowana okładka i grzbiet książki a także twarda oprawa powodują, iż pozycja ta zachwycająco prezentuje się na półce. 

Jestem bardzo zadowolona z tego co odnalazłam w „Mieście Świętych" i bezapelacyjnie polecam Wam tę książkę. Myślę, że dzieło Georga i Steghena Weigel oraz Carrie Gress świetnie sprawdzi się jak prezent dla kogoś bliskiego ( również dla samego siebie ;) ). 


Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu!

3 komentarze:

 1. Książka nie dla mnie, ale cenię sobie postać naszego papieża ;)
  nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym obiema rękami :)

   Usuń
 2. Zgodzę się z Tobą - książka może być naprawdę fajnym pomysłem. Zwłaszcza, że lubię jeździć do Krakowa. :)

  Bardzo przyjemna recenzja!

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń