niedziela, 7 sierpnia 2016

Recenzja: "Szkoła Wdzięku"

"SZKOŁA WDZIĘKU MADAME CHIC" - Jennifer L.Scott


Wydawca - Wydawnictwo Literackie  

Data wydania - 7.07.2016 

Liczba stron - 240 


W japonkach do teatru? W naszym zwariowanym, pędzącym z zawrotną prędkością świecie zbyt wiele rzeczy uchodzi na sucho, a przecież elegancja i dobre maniery to rzecz ponadczasowa i warto je kultywować. Madame Chic, paryska mentorka Jennifer, była nie tylko wyrocznią stylu, ale i ucieleśnieniem wytworności w kontaktach z innymi osobami. Emanował z niej kojący spokój, a opanowanie i takt stanowiły jej najsilniejszą broń w trudnych chwilach.

Biorąc ją za wzór, amerykańska autorka udowadnia, że odpowiednio dobrany strój, właściwa postawa, uprzejmość, gościnność czy elokwencja współtworzą wdzięk osobisty i bardziej niż markowe ubrania czy kosztowna biżuteria budują nasz obraz w oczach innych ludzi. Ten uroczy, napisany z humorem i ujmującym wdziękiem poradnik stanowi niewyczerpane źródło porad i inspiracji na każdą okazję.

Nowe lekcje od Madame Chic

Bestseller dziennika „The New York Times”

Właśnie dziś mam okazję przedstawić Wam recenzję pierwszego, przeczytanego przeze mnie poradnika na temat - jak być damą? Książka Jennifer L.Scott wpadła w moje ręce przypadkiem, jednak pomyślałam, że nic mi nie szkodzi do niej zajrzeć. To była jedna z lżejszych lektur jakie ostatnio czytałam i na pewno nie żałuję czasu spędzonego z Madame Chic. 

Co prawda nie miałam okazji zapoznać się z dwoma poprzednimi poradnikami w serii Madame Chic, jednak to nic nie szkodzi. Szkoła Wdzięku Madame Chic"  to poradnik, który możemy spokojnie przeczytać bez znajomości innych części cyklu.

Szkoła Wdzięku Madame Chic" to poradnik na temat tego co zrobić, aby wprowadzić w swoje życie ład i porządek oraz zostać damą. Zacznijmy od tego co to właściwie znaczy być kobietą z klasą, damą? Wbrew pozorom to wcale nie oznacza posiadania drogich, markowych ubrań czy cotygodniowych wizyt u kosmetyczki. Dama to kobieta, która potrafi dostosować się do różnych sytuacji a także wykorzystać je. Taka kobieta umie ubrać się odpowiednio na odpowiednie okazje i zachować się również odpowiednio. Tak naprawdę bycie damą jest w naszej głowie drogie Panie. Dużo zależy od tego jak my same postrzegamy siebie. Nasze samopoczucie i poczucie wartości automatycznie odbija się w spojrzeniach innych osób. Jeśli my postaramy się zachowywać odpowiednie etykiety - ludzie zaczną spostrzegać w nas kobiety z klasą. 

Jennifer L.Scott podzieliła swój poradnik na trzy części - „Warto mieć klasę",  „Prezencja" oraz „Lekcje eleganckiego stylu życia". W każdej części autorka przekazuje nam ważne kwestie, które razem zebrane tworzą poradnik, który może pomóc osiągnąć zamierzony efekt. Napisałam „może pomóc", ponieważ nie do wszystkich porad i uwag autorki jestem przekonana. Wydaje mi, iż Szkoła Wdzięku Madame Chic" w niektórych momentach za bardzo przypomina podręcznik do nauki manier jakie obowiązują hmm powiedzmy na Dworach Królewskich. Uważam, że zwykłej kobiecie bardzo ciężko będzie wykonać wszystkie polecenia Jennifer L. Scott. Co wcale nie oznacza, iż kobieta XXI wieku nie może być damą. 

Książka Jennifer L. Scott zawiera w sobie wiele cennych wskazówek dotyczących dbania o swój wygląd, ale przede wszystkim zwraca uwagę na zachowanie. Dama oprócz tego, że prezentuje się w nienagannym ubiorze  musi pamiętać również o swoim stylu bycia. Konkretnie o eleganckim stylu bycia. Chodzi o odpowiednią postawę ciała, kontakt wzrokowy z rozmówcą oraz o to jakie jesteśmy w stosunku do innych osób. Autorka jasno daje nam do zrozumienia, że nasze zachowanie i maniery odpowiednio wpływają na nasze relacje z ludźmi. Jeśli jesteśmy miłe, uprzejme, cierpliwie słuchamy naszego rozmówcy to automatycznie jesteśmy lepiej przez niego odbierane. 

 Szkoła Wdzięku Madame Chic" to ciekawy poradnik, który czyta się bardzo przyjemnie. Co do stosowania się do uwag autorki - tę kwestię pozostawiam Wam do dyspozycji. Uważam jednak, iż fajnie przeczytać coś takiego, ponieważ nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji postawi nas los. Być może dowiemy się czegoś czego nie wiedzieliśmy do tej pory  i zabłyśniemy nowymi doświadczeniami przy najbliższej okazji. Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu! 


4 komentarze:

 1. ciekawa książka, taki nowoczesny poradnik ;)
  Zapraszam do mnie na nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com właśnie organizuję Book tour ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. gdzieś już o niej czytałam...
  nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby ktoś mi tą książkę wręczył w prezencie - ale sama z siebie raczej nie sięgnę ;D Ostatnio jak nie grzebię w powieściach, to szukam czegoś bardziej hmm... profesjonalnego? Naukowego? Sama z siebie w takie pozycje po prostu nie inwestuje.
  http://drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię poradników zdecydowanie wolę czytać typowe książki dla nastolatków bądź kryminały :)

  Blog o książkach

  OdpowiedzUsuń