piątek, 16 czerwca 2017

Recenzja - "Chłopiec na szczycie góry"

"CHŁOPIEC NA SZCZYCIE GÓRY" - John Boyne 


"Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec… " 

- źródło: opis Wydawcy 


Po przeczytaniu "Chłopca w pasiastej piżamie" wiedziałam na co się decyduję sięgając po kolejną książkę Johna Boynego. To co otrzymałam na kartach jego najnowszej powieści totalnie mnie zszokowało i przeraziło. 

  "Chłopiec na szczycie góry" to nietuzinkowa opowieść o wojnie pisana z perspektywy młodego człowieka, którego los zwiódł na niewłaściwą stronę. Pierrot to główny bohater książki Johna Boynego. Gdy chłopiec zostaje sam na świecie opiekę nad nim przejmuje ciotka - służąca w bogatej rodzinie. Mały Pierrot wraz z krewną przeprowadza się do Berghof - rezydencji Adolfa Hitlera. Jaki wpływ na młodego i ufnego w stosunku do świata człowieka będzie mieć tak charakterna postać jak przywódca III Rzeszy? 

Po raz drugi John Boyne porusza tematykę II Wojny Światowej i postaci znanych z tamtych czasów. Nawet ja, będąc osobą, która nie przepada za tego typu literaturą, naprawdę dostrzegam bardzo wysoki poziom tej książki. Zarówno "Chłopiec w pasiastej piżamie" jak i "Chłopiec na szczycie góry" są powieściami, które warto i trzeba znać. Bardzo podoba mi się to, że autor przyjmuje za swoich bohaterów dzieci. Młodzi ludzie - to właśnie oni są bohaterami książek. Drugą istotną dla mnie rzeczą jest styl pisania Boynego. II Wojna Światowa, postać Hitlera i jego oddziału SS to są bardzo trudne tematy i pisanie o nich wymaga dużego nakładu pracy i talentu. Jeszcze trudniejsze jest postawienie się w roli małego chłopca i wyobrażenie sobie jego uczuć oraz opisanie ich. Myślę, że są to kwestie, które wyróżniają twórczość Johna Boynego na tle innych pisarzy. 

Jak już wspominałam, bohaterem książki "Chłopiec na szczycie góry" jest młody człowiek, który usiłuje poradzić sobie z żałobą po rodzicach a także odnaleźć się w nowym otoczeniu. Jest mu trudno, ponieważ stracił najbliższe mu osoby i bardzo zależy mu na każdym, nawet najmniejszym wsparciu. Pierrot szuka wśród swojego otoczenia kogoś kto byłby jego przyjacielem i może przywódcą, choć to nie najlepsze słowo w tej sytuacji. Młody człowiek, zagubiony w świecie poszukuje kogoś kto pokazałby mu jak dalej ma wyglądać jego życie i dokąd może go zaprowadzić. Jak się okazuje mały Pierrot spotyka na swojej drodze bardzo bezwzględnego człowieka, który staje się dla niego wzorem. Ta historia może się różnie skończyć, jeśli chcesz się przekonać jak było - koniecznie musisz sięgnąć po książkę Johna Boynego. 

Po przeczytaniu "Chłopca w pasiastej piżamie" kolejnym tytułem na Waszej liście książek do przeczytania musi znaleźć się "Chłopiec na szczycie góry". Książki te powinno się przeczytać bez względu na wiek. Ze swojej strony bardzo polecam. 
Wydawca - Wydawnictwo Replika 
Liczba stron - 272 Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Replika!

1 komentarz:

  1. Już od dawna mam ochote poznać te historie :) Twoja recenzja tylko utwiedzila mnie w tym przekonaniu :)

    goszaczyta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń