piątek, 5 maja 2017

Recenzja - "Chłopiec w pasistej piżamie"

"CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE" -  John Boyne


"Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.
Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary.

Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi. A może jednak...? " 

- źródło - Wydawca


Już dawno nie czytałam tak pięknej i przejmującej książki. "Chłopiec w pasiastej piżamie" to prawdziwe mistrzostwo świata w swoim gatunku. Książka godna polecenia jak żadna inna. 

Książka opowiada historię dwóch, małych chłopców - Brunona i Szmula. Obaj urodzili się tego samego dnia i obaj żyją podczas II Wojny Światowej. Jednak każdy z nich inaczej rozumie i przeżywa ten czas. Bruno nie  zdaje sobie sprawy z tragiczności wojny. Dla niego jest to dziwna i nagła zmiana miejsca zamieszkania - z  daleka od przyjaciół. Chłopiec nie wie, że jego ojciec został nowym komendantem obozu jenieckiego. Mały Bruno nawet nie ma pojęcia czym ów obóz jest. Z okna swojego pokoju obserwuje 'spacerujących' po drugiej stronie płotu ludzi. Wkrótce jego los zetknie się z losem drugiego chłopca - Szmula. Obaj zyskają prawdziwych przyjaciół, lecz jaką cenę będą musieli za to zapłacić

Już dawno żadna książka nie wstrząsnęła mną tak jak "Chłopiec w pasiastej piżamie". Wstrząsnęła - to jedyne słowo jakim można opisać moje emocje po jej skończeniu. Była to jedna z najlepszych książek jakie w życiu przeczytałam. Uważam, że każdy powinien się z nią zetknąć. Ta powieść to całkiem nowe spojrzenie na II Wojnę Światową - spojrzenie oczami dziecka. Autor idealnie poradził sobie z wyobrażeniem zła i okrucieństwa obozów z perspektywy bardzo młodego człowieka. "Chłopiec w pasiastej piżamie" to niewątpliwie literatura ponadczasowa

"Chłopiec w pasiastej piżamie" - lektura obowiązkowa dla wszystkich. Jest brutalna i okrutna, ale tylko taka może dać prawdziwe świadectwo wojny. 


 Wydawca - Wydawnictwo Replika 
Liczba stron - 200Za egz. książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Replika  

 

2 komentarze:

  1. O tej książce słyszałam już tyle razy, że aż wstyd, że jeszcze jej nie przeczytałam. Polecała mi ją moja przyjaciółka, która rzadko czyta, a jak już to robi, to naprawdę musi być godna uwagi pozycja. Poza tym bardzo lubię tematykę wojny, ponieważ dla mnie jest to zdobywanie wiedzy i próby zrozumienia tych czasów. Na pewno już niedługo ją przeczytam :)

    Po długim czasie wróciłam do pisania, więc serdecznie zapraszam do siebie: http://lustrzananadzieja.blogspot.com/

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mną też wstrząsnęła. Strasznie.

    OdpowiedzUsuń