sobota, 16 sierpnia 2014

Recenzja : "Druga szansa"

"DRUGA SZANSA" - Katarzyna Berenika Miszczuk 


● Wydawnictwo - Uroboros, ● Rok wydania - 2013, ● Liczba stron - 330 


Co mówi okładka ? 

Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia w lustrze, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dookoła? Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie? 

Co mówię ja ? 

"Druga Szansa" to pierwsza książka Katarzyny Bereniki Miszczuk, którą przeczytałam. Ostatnio w ogóle mam taką jazdę na polskich autorów. Sam opis książki, który możecie przeczytać wyżej bardzo zachęca do przeczytania tej pozycji i mnie też zachęcił. Nie żałuję czasu spędzonego z tą książką , ponieważ była cudowna. 

Julia budzi się w obcym pokoju, niczego nie może sobie przypomnieć. Lekarka, która ją odwiedza mówi jej, że nazywa się Julia Stefaniaka, a ona - Zofia Morulska. Dziewczyna na początku stara się wierzyć w to co mówi jej Zofia, lecz z czasem gdy poznaje Adama "Kruka" Krukowskiego oraz Izę i Pawła- pozostałych pacjentów Drugiej Szansy zaczyna mieć wątpliwości w prawdomówność lekarki. Do tego dochodzi jeszcze spotkanie z tajemniczą dziewczyną chorą na autyzm- Edytką oraz szaloną kobietą, która przepowiada Julii śmierć- Magdaleną. Dodatkowo dziewczyna zaczyna widywać tajemniczą postać rudowłosej dziewczyny, która przemawia do niej, nazywa ją Karoliną i prosi aby się obudziła i otworzyła oczy. Lecz co ujrzy Julia gdy już otworzy oczy? 

Tak jak już pisałam było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, dlatego też nie wiedziałam czego się spodziewać. Czytałam dużo bardzo pozytywnych opinii o "Drugiej Szansie" i gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki wiedziałam, że to coś dla mnie. Byłam pewna, że na tej książce na pewno się nie zawiodę. Skąd miałam tę pewność? Hmm chyba po prostu zaufałam swojej intuicji i recenzji pewnej blogerki, którą wprost uwielbiam i wiem, że jeśli ona pisze, że książka jest dobra to musi taka być. Sama okładka mnie wprost rozbroiła, jest cudowna, lekko przerażająca i dzięki temu nie mogłam się doczekać aby przeczytać tę pozycję. Nie potrafiłam oderwać od niej oczu i nadal nie mogę, jest cudna. Poza tym w środku są duże obrazki, możecie je sobie zobaczyć na dole, załączam 2 zdjęcia. 

Naprawdę już dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła. Nie mogłam przez nią spać, ciągle zastanawiałam się nad zakończeniem. Autorka wybrała najprostszy z możliwych pomysłów i taki banalny, ale dzięki temu tylko podsyciła moje emocje. Na samym końcu było takie ' aaa no tak. To było takie oczywiste'. Jednak podczas czytania książki aż takie oczywiste to to nie było. Nie spodziewałam się, że autorka wybrnie tak z tej książki. 

Autorka od samego początku tworzy w "Drugiej Szansie" nutę tajemniczości i grozy. Czytelnikowi zostaje przedstawione dużo faktów, które się  wzajemnie wykluczają. To jest moim zdaniem bardzo fajne, ponieważ osoba czytająca w pewnym momencie już sama nie wie co jest prawdą i komu ma wierzyć. Ta książka robi wodę z mózgu. to jest genialne. Autorka ma niezwykły dar do pisania, ma wielką wyobraźnię a jej książka jest naprawdę bardzo dobra. Świetnie bohaterowie, super dialogi i ten niebanalny styl to wszystko składa się na sukces tej książki. Ja osobiście jeszcze długo nie będę mogła zapomnieć i być może jeszcze do niej wrócę bo czytało mi się ją naprawdę świetnie. Także serdecznie polecam. 
2 komentarze:

  1. Bardzo lubię tę autorkę. Jeszcze żadna jej książka, którą czytałam mnie nie zawiodła. Drugą szansę również czytałam i miło wspominam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O, fabuła bardzo ciekawa. Lubię książki o amnezji, zwłaszcza jak czytelnik również nie wiem co się działo w życiu osoby, która nie pamięta. Zainteresowana jestem tą pozycją :)

    pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń