niedziela, 26 lutego 2017

Recenzja - Za Zamkniętymi Drzwami

"ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI" - B.A. Paris Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. 
Inni spytaliby, dlaczego Grace nigdy nie wychodzi bez męża z domu i dlaczego w oknach ich sypialni są kraty.. 

Na te i inne pytania możemy odnaleźć odpowiedź tylko w lekturze książki - do czego, mam nadzieję, Was zachęcę. 


"Za zamkniętymi drzwiami" jest powieścią, której premiera odbiła się naprawdę głośnym echem wśród czytelników i blogerów. Sam opis jest bardzo zwyczajny i na pierwszy rzut oka możemy przewidywać, iż pozycja ta to nic specjalnego i szczególnie zapadającego w pamięć. Muszę przyznać, że pomysł na fabułę nie jest zbyt oryginalny, ponieważ motyw przemocy domowej i psychicznej jest często wykorzystywany w literaturze. Jednakże jest w tej książce coś co sprawia, że wywołuje ona silne emocje i lekkie zamieszanie w głowie czytelnika. 

Grace i Jack - idealne małżeństwo, które w przyrodzie nie występuje, po prostu nie ma możliwości, aby cokolwiek było tak cudowne jak ten związek. Bohaterowie książki są nierozłączni - wszystko robią razem. Grace nie ma możliwości wyrwania się spod władzy męża, nawet jeśli chodzi o drobne, codzienne sprawy. Kobieta nie posiada dokumentów, pieniędzy, telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, a w jej pokoju brak nawet długopisu i kartki papieru. Czytelnik już z samego opisu dowiaduje się, że coś musi być nie tak, pytanie tylko co i dlaczego? Odpowiedź przychodzi po kilkudziesięciu stronach, kiedy Jack wyjawia Grace swoją tajemnicę a kobieta przekonuje się, że wpadła w bardzo poważne kłopoty. 

Narracja w książce jest pierwszoosobowa, prowadzona z perspektywy Grace. Rozdziały naprzemiennie dotyczą wydarzeń obecnych i tych z przeszłości. Dzięki temu dość dobrze poznajemy całą historię związku Grace i Jack'a. Czytając określone fragmenty trudno nie pomyśleć o tym jaką naiwnością wykazała się główna bohaterka już podczas pierwszych miesięcy związku z tym mężczyzną. Nie chcę za dużo zdradzić, ale pewne przemyślenia same się nasuwają. To co potem dzieje się z Grace jest skutkiem nie do końca przemyślanych decyzji jakie kobieta podjęła pod wpływem miłości do Jack'a. Dzięki temu, że wszystkie wydarzenia obserwujemy z perspektywy Grace mamy bardzo dużo czasu, aby ją polubić lub nie. Wbrew pozorom kobieta ta, nie jest kolokwialnie mówiąc - głupia. Ona tylko zaufała niewłaściwemu człowiekowi, który to wykorzystał. Choć zgadzam, jak już wspomniałam, z tym, iż mogła ona nieco dłużej zastanowić się nad pewnymi decyzjami, albo chociaż zwrócić uwagę na pewne rzeczy, które na przykład dla mnie od początku były dziwne. 

Na początku wspomniałam o tym, że książka B.A. Paris ma w sobie coś co szczególnie skradło moje serce. Jest to warsztat literacki i styl pisania autorki. Powieść napisana jest w taki sposób, iż słowa dosłownie przepływają przez nasz mózg. Po pewnym czasie czytamy już mechanicznie i bez żadnego zgrzytu - przy tej pozycji nie ma potrzeby robienia sobie przerw w lekturze. Kilka godzin wyjętych z życia - gwarantowane.  Z tego co się dowiedziałam, to "Za zamkniętymi drzwiami" jest debiutem autorskim. Biorąc to wszystko pod uwagę - jestem naprawdę pod wrażeniem całej historii. Tematyka jakiej dotyka książka nie jest niczym odkrywczym i nie pokazuje nic co nie byłby już przekazane przez innych twórców. Jednakże to co dzieje się na kartach powieści czyli fabuła jest jak najbardziej wytworem autorki. Chwali się to, iż B.A. Paris już za pierwszym podejściem stworzyła ciekawą historię, którą zachwycili się czytelnicy na całym świecie. Nie każdy autor zaczyna swoją karierę z takim rozmachem i nie wielu kończy z takim skutkiem - pierwszy bestseller na koncie

Jak łatwo można się domyślić z mojej recenzji - ja książkę B.A. Paris polecam. "Za zamkniętymi drzwiami" bardzo przyjemnie mi się czytało i jestem usatysfakcjonowana historią, którą  otrzymałam na kartach tej książki. 


Wydawnictwo - Albatros 
Data Wydania -15.02.2017 
Liczba stron - 304 Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Albatros!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz