piątek, 26 czerwca 2020

Uciekaj, kryj się, walcz - April Henry

"UCIEKAJ, KRYJ SIĘ, WALCZ"- April Henry 


W ogromnym centrum handlowym w Portland wybucha strzelanina. Jest wiele ofiar śmiertelnych. Sześcioro nastolatków dostaje się w pułapkę: żeby ocalić życie muszą uciekać, kryć się… i walczyć. Kiedy alternatywą jest pewna śmierć, nawet najbardziej desperackie rozwiązania nagle wydają się proste i oczywiste – ale to wcale nie oznacza, ze decyzje, które trzeba podjąć, by ocalić nie tylko własne życie, stają się choćby odrobinę łatwiejsze.
- opis Wydawcy 


Książka April Henry przykuła moją uwagę za pomocą swojej okładki. Wydała mi się ona bardzo ciekawa i lekko przerażająca głownie za sprawą postaci kobiety, której wzrok trudno jest mi określić. Natomiast wyraźnie widać w nich strach i walkę, a po przeczytaniu opisu jest to zrozumiałe. Dodatkowo płonące schody żywcem wyjęte z centrum handlowego, które odwiedzamy na co dzień. Przyznaję, że bardzo podoba mi się koncepcja tej grafiki. 

Mówiąc o fabule trudno nie wspomnieć o tym, że jest ona bardzo realistyczna (nie tylko ze względu na serial Dom z Papieru). "Uciekaj, kryj się, walcz" to powieść, w której kilkoro nastolatków zostaje zamkniętych w centrum handlowym podczas ataku terrorystycznego. Jedną z nich jest Miranda, którą przyjaciele wybierają na swojego przywódcę. Są to idealne okoliczności dla tego typu książki, ponieważ mamy w niej wiele elementów budujących napięcie. Mówię tutaj o zamkniętej przestrzeni, niebezpieczeństwie ze strony terrorystów, którzy są bardzo nieprzewidywalni w swoim zachowaniu, wąską grupę bohaterów i przeogromną potrzebę walki i przetrwania. W takiej sytuacji człowiek ma tylko jedną myśl - przeżyć. Jest to najtrudniejsza lekcja jaką nasi bohaterowie otrzymali od życia, ponieważ musieli nie tylko starać się uratować, ale także walczyć między sobą. 

"Uciekaj, kryj się, walcz" to thriller młodzieżowy, który może spodobać się nie tylko tej grupie wiekowej. Akcja książki prowadzona jest bardzo dynamiczne, szybko, rozdziały pisane są prawie minuta po minucie. Dzięki temu czytelnik ma szansę przeżywać całą fabułę na bieżąco  razem z bohaterami. Jak już wspominałam książka April Henry jest ciekawym i dobrze napisanym thrillerem, który bardzo mi się podobał. Styl autorki był płynny, prosty, ale nie zbyt prostolinijny. Pani Henry doskonale wiedziała kiedy podkręcić napięcie, a w którym momencie rzucić emocjonalnym tekstem. Oprócz głównego tematu jakim jest terroryzm, autorka porusza także szereg innych problemów bliskich nastolatkom. 

Myślę, że "Uciekaj, kryj się, walcz" będzie idealną lekturą dla żądnych napięcia i dynamicznej akcji. Miłośnicy (także ci starsi) thrillerów będą na pewno zachwyceni piórem April Henry, a także nietuzinkową i bardzo realistyczną fabułą. 

Wydawca - Wydawnictwo Akurat 
Data wydania - 27.05.2020
Liczba stron - 353


Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Akurat! 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza