czwartek, 5 czerwca 2014

NIEZGODNA-Veronica Roth

Tytuł - "Niezgodna" 

Autor - Veronica Roth
Wydawnictwo - Amber 

Rok wydania - 2014 

Liczba stron - 350 
           


         Beatrice dokonuje wyboru. Porzuca Altruizm, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. 

         Zbudowane na ruinach Chicago państwo podzielone jest na 5 frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Każdy nastolatek przechodzi test predyspozycji, aby następnie podczas Ceremonii Wyboru dokonać wyboru, do której frakcji chce należeć. Ci którzy łączą cechy charakteru kilku frakcji są niezgodnie i muszą zostać wyeliminowani.
  Pierwszą rzeczą, która podbiła moje serce jest oczywiście główna bohaterka - Tris. Całe swoje dotychczasowe życie spędziła w Altruizmie. Wiedziała, że nie jest aż tak bezinteresowna jak jej matka. Tris chciała innego życia. Nie mogła znieść tego, że w domu nikt nigdy jej nie słuchał, że nie wolno jej było się odezwać podczas posiłku, że musiała ukrywać swoją urodę, że tylko raz na 2 miesiące pozwalano jej spojrzeć w lustro. Moim zdaniem Tris nie do końca rozumiała dlaczego ma się poświęcać dla innych, czemu ma im pomagać.. bezinteresownie. Podczas czytania książki możemy obserwować jak zmieniła się bohaterka po tym jak dokonała wyboru. Z cichej, niepozornej, uległej dziewczyny stała się prawdziwą Nieustraszoną. Potrafiła zabijać. Pokonała swój strach i lęk. Poznała słodki smak miłość. Nauczyła się stawiać na swoim. W pewnych momentach pozwalała się owładnąć żądzą zemsty. Gdy była wściekła tak pisała: " Chcę im zrobić krzywdę. Przyglądam się swoim oczom w lustrze. Chcę, więc zrobię". Ponadto nauczyła się ufać swoim przyjaciołom. W pewnym akapicie czytamy: "Żeby zejść muszę im zaufać, że mnie złapią. Muszę uznać, że to swoi, że jestem jedną z nich. To akt większej odwagi niż ześlizgiwanie się po linie". Jednak w pewnych momentach przemawiała przez nią Altruistka, którą do pewnego stopnia była i zdawała sobie z tego sprawę.   

         Sama frakcja, którą wybrała Tris jest moim zdaniem warta opisania. Dla Nieustraszonych liczy się kilka cech : odwaga, duma, siła, wolność, podejmowanie decyzji. Tris tak pisze o swojej frakcji "Wygrana w zdobywaniu flagi to kwestia dumy, a duma jest dla Nieustraszonych ważna. Ważniejsza niż rozsądek albo sens". Eric podczas swojej mowy, wyraził się w następujących słowach, opisują frakcję: "Wierzymy w odwagę. Wierzymy w podejmowanie działania. Wierzymy w wolność od strachu i nabywanie umiejętność, by wypierać złych ze świata, aby dobrze mogli szczęśliwie żyć i się rozwijać". Takie były początkowe założenia Nieustraszonych. Obrona granic, praw, ludzi. 
  
             Książkę czyta się bardzo szybko, lekko i przyjemnie. Jest to lektura, która skłania do myślenia. Gdy wybucha wojna wypowiedziana przez Erudytów, Altruizmowi ciężko opowiedzieć się za którąkolwiek ze stron. Z jednej strony Erudycja jest zła, ponieważ wykorzystuje Nieustraszonych, zmusza ich do zabijania. Chce doprowadzić do całkowitej zagłady Altruistów. Z drugiej strony państwem od zawsze rządzą tylko przedstawiciele tej frakcji co nie jest w porządku do reszty. Ogólnie mówiąc, po przeczytaniu tej książki trzeba poświęcić chwilę i przemyśleć kilka spraw. Ja zastanawiałam się którą frakcję bym wybrała. I powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Każdy z nich ma coś dobrego i coś złego, ponieważ nie ma idealnych ludzi. 
                Gorąco polecam tę książkę, wszystkim. Koniecznie muszą ją przeczytać fani "Igrzysk Śmierci" 
   2 komentarze:

  1. Super recenzja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam ,,Niezgodną''. W sierpniu zabieram się za ,,Wierną''. Ostatnią część tej serii, która jest po prostu niesamowita.
    Sam zrecenzowałem już dwie pierwsze części.
    http://czytanie-moim-tlenem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń