czwartek, 26 czerwca 2014

Recenzja : "Gone. Faza Pierwsza"

"GONE. ZNIKNĘLI. FAZA PIERWSZA: NIEPOKÓJ" - Michael Grant 


 • Wydawnictwo - Jaguar 
 • Rok wydania - 2009
 • Liczba stron - 528 

Co mówi okładka ?? 

W mgnieniu oka znikają dorośli. Nauczyciele, Policjanci, Lekarze, Rodzice... Zostają nastolatki. Dzieci. Niemowlęta. Milkną telefony. Nie działa internet. Nie ma telewizji. Nikt nie wie, co się stało... Pomoc nie nadchodzi. Czas ucieka. W dniu swoich piętnastych urodzin znikniesz.. Tak jak oni.. 

Co mówię ja?? 

"Wierzę w wolną wolę. Uważam, że sami podejmujemy decyzję i wykonujemy własne działania. A nasze działania mają swoją skutki. Świat jest taki, jakim go uczynimy" - Astrid. 
"Świat jest takim jakim go uczynimy".. No właśnie. A jakim światem My byśmy uczynili nasz świat gdybyśmy mieli taką możliwość? Nie byłoby wojen, głodu, przemocy.. a ludzie jedliby same hamburgery i pizzę zamiast szpinaku. No jasne.. Ale to wszystko nie jest takie proste, tym bardziej gdy nie ma żadnych dorosłych. Nastolatkowie muszą troszczyć się o jedzenie, dach nad głową i o siebie nawzajem. Ponieważ oprócz nich są jeszcze małe dzieci i niemowlęta, którymi trzeba się zająć. Młodzi ludzie z ETAP'u ( Ekstremalnego Terytorium Alei Promieniotwórczej ) postarali się poukładać świat na nowo. Zajęli się  prowadzeniem  przedszkola, przychodni zdrowia, remizy, Mac Donald'a i nie tylko. Lecz ETAP nie może istnieć tak sobie, nie można pozwolić, aby dzieci robiły co chcą, trzeba nad nimi zapanować i nad chaosem, który ogarnął Perdido Beach. potrzeba więc jest władza. Władza, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. " Wszystkich nas spotkały ostatnio złe rzeczy. Bardzo złe. Jesteśmy zmęczeni. Nie wiemy, co się dzieje. Cały świat stał się dziwny. Nasze własne ciała i umysły zmieniły się w sposób jeszcze dziwniejszy niż za sprawą dojrzewania" - Sam. Oto cały ETAP. 

"Gone. Faza Pierwsza" opowiada o tym jak świat wyglądałby gdyby nagle zniknęli dorośli i wszyscy, którzy skończyli 15 lat. Książka świetnie też obrazuje stosunek ludzi do władzy oraz litość i prawdziwe życie, z którym przyszło się zmierzyć młodym ludziom, zbyt wcześnie.  Lektora jest bardzo wciągają, akacje jest szybka. Świetnie opisany jest podział na tych"dobrych" i "złych". Powieść napisana jest w narracji 3- osobowej.  Poznajemy uczucia wszystkich bohaterów, czytelnik może utożsamić się z którymś z bohaterów. Wiem, że "Gone" ma kilka Faz, przeczytałam dopiero pierwszą z nich to jednak śmiało mogę powiedzieć, że książka jest genialna. Mam nadzieję, że będę miała możliwość sięgnięcia po kolejne Fazy. 3 komentarze:

 1. Książka jest naprawdę genialna. Pierwsze faza jest wyjątkowo dobra i "normalna". Bo później książka się stała dla mnie chora, co nie znaczy, że nie czytałam dalej. Przecież czasami nawet nasze życie jest chore. Astrid - jest to moje ulubione imie, czasami występuję pod nim w internecie - Astrid Lilo. Dużo osób myśli właśnie, że od tej Astrid je wzięłam. Ja sama nie wiem, tylko wiem, że każda Astrid mimo błędów, jest wyjątkowo odważna.
  Pozdrawiam ;)

  lustrzananadzieja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest genialna, potem jest tylko lepiej, ja czytałam cztery pierwsze ksiązki chyba dwa lata temu, też w wakacje i niesamowicie na mnie wpłynęły. Opisy działają na wyobraźnie i nie pozwalają sie oderwać. W kolejnych częściach jest jeszcze więcej brutalności i dziwności. Wszystkie sześć tomów jest super. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. GONE jest świetna! Bardzo lubię tę książkę. Póki co przeczytałem tylko tę pierwszą część, ale w mojej biblioteczka czeka na mnie już drugi tom :)

  Ja również zrecenzowałem tę książkę na swoim Blogu :)
  http://czytanie-moim-tlenem.blogspot.com/

  http://czytanie-moim-tlenem.blogspot.com/2014/05/perdido-beach-znikaja-wszyscy-powyzej.html

  OdpowiedzUsuń