wtorek, 24 stycznia 2017

Recenzja - Ludzie, ludzie

„LUDZIE, LUDZIE..." - Ewa Woydyłło 


Dlaczego bywamy kłótliwi, wścibscy i nieokrzesani? Dlaczego tak trudno znosimy przywary innych ludzi? Czy złych nawyków można się oduczyć?
Ludzie, ludzie… to „pisany gabinet terapeutyczny”, w którym każdy zostanie wysłuchany i znajdzie radę dla siebie. Tym razem sławna psycholog Ewa Woydyłło skupia się na różnych ludzkich charakterach – niektóre opisywane i analizowane sytuacje czytelnik bez trudu rozpozna jako znane z mediów, są tu też przykłady zaobserwowane przez psycholog w swoim otoczeniu.

Czytamy więc o ludziach emanujących złą energią, czyli o wampirach energetycznych, o obsesyjnie gromadzących rzeczy, o manipulantach i o kultywujących rozmaite tabu. A dalej o perfekcjonistach, krętaczach, narcyzach, opowiadaczach, malkontentach i obrażalskich.

Ta książka działa jak zwierciadło, przed którym albo się uśmiechamy, albo wstydzimy. Możemy się też rozzłościć, zadumać, coś rozważyć i coś postanowić. Otwarta forma i dobra energia autorki – niestrudzenie przekonują, że można się zmienić na każdym etapie życia.


Na początek kilka słów o autorce. Ewa Woydyłło jest psychologiem i na co dzień zajmuje się terapią oraz relacjami między ludzkimi swoich pacjentów. W ramach fundacji im. Stefana Batorego  kieruje Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Przyczyniła się do rozpowszechnienia w Polsce leczenia według tzw. Modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Ewa Woydyłło jest autorką takich książek jak Zaproszenie do życia, Sekrety Kobiet, Rak Duszy czy O Alkoholizmie.

Przyznaję szczerze, że wcześniej nie słyszałam o samej autorce, ani o jej książkach. Tym bardziej jestem zadowolona, iż mogłam przyjrzeć się bliżej jej twórczości i przeczytać najnowszą książkę czyli „Ludzie, ludzie...". 

Książka ta nie jest typową powieścią. Bohaterami są bezosobowi ludzie, a konkretniej ich cechy charakteru. Pozycja ta głównie jest o tym jacy są ludzie i jaką różnorodność przedstawiają. Znajdziemy tutaj szesnaście rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innemu typowi człowieka. Autorka wyróżnia takie typy jak Manipulanci, Znajomi Nieznajomi, Obrażalscy i wiele innych. W każdej części pani Ewa skupia się na danej osobowości i przedstawia nam sposób bycia takiego człowieka oraz to jak możemy go zauważyć w tłumie. Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, myślę, iż zrozumiały dla każdego czytelnika. Jej przeczytanie nie zabiera nam dużo czasu dzięki krótkim rozdziałom i elementom grafiki dołączonym do każdej części.


Powiedziałabym, że książka „Ludzie, ludzie..." jest skierowana raczej do osób, które interesują się takimi zagadnieniami jak np. zachowanie innych. Na pewno możemy się bardzo dużo nowych rzeczy dowiedzieć z tej pozycji, ale równie szybko je zapomnimy. Moim zdaniem jest to książka na tu i teraz, który nie wnosi do naszego życia niczego szczególnego. Traktowałabym ją raczej jako literaturę uzupełniającą dla psychologów, pedagogów czy innych osób zainteresowanych osobowością ludzi i ich charakterami. 

Wydawnictwo Literackie 
Data wydania - 24.11.2016 
Liczba stron - 201 


Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Literackie!

2 komentarze:

  1. Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy mam ochotę na ten tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię książki w których są na przykład portrety psychologiczne bohaterów, interesują mnie zachowania ludzi więc myślę, że książka mogłaby mi się spodobać. Jednak jak na razie się nie skuszę, może kiedyś :)

    OdpowiedzUsuń