poniedziałek, 30 stycznia 2017

Recenzja - Wysokie Góry Portugalii

"WYSOKIE GÓRY PORTUGALII" - Yann Martel


Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.

Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat.


Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi.Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Yanna Martela to właśnie "Wysokie Góry Portugalii". Nie czytałam i nie oglądałam ekranizacji Życia Pi, którego szczerze mówiąc jestem dość ciekawa. Po przeczytaniu najnowszej, wydanej w Polsce książki tego autora, chęć poznania innych pozycji spod pióra Martela bardzo u mnie wzrosła. 

"Wysokie Góry Portugalii" to jedna książka, w której zawarte są trzy historie, które łączy dość dużo, choć dzieli je kilkadziesiąt lat. Jak czytamy w opisie wydawcy bohaterami powieścią są Tomas, Eusebio i Peter - trzej mężczyźni, żyjący w zupełnie innych przestrzeniach czasowych. Każdy z nich czegoś poszukuje i wyrusza w drogę, aby znaleźć to i odkryć samego siebie.

Książka Yanna Martela ma wymiar ponadczasowy. Jest trochę jak opowiastka filozoficzna, która ma za zadanie wywołać w czytelniku głęboko skrywane emocje. Za pomocą prostych bohaterów i słów autor przekazuje nam prawdę o świecie oraz receptę na ból, jaki ono wywołuje. Wszyscy trzej mężczyźni w powieści Martela stracili kogoś dla nich ważnego, podróż, w którą się udają ma być lekarstwem na ich cierpienie i nie tylko. 

"Wysokie Góry Portugalii" to zbiór kilku gatunków literackich i tematów. Na kartach tej powieści odnajdziemy fantastykę, filozofię, powieść obyczajową, a także momentami psychologiczną. Yanna Martel ma naprawdę wielki talent, ponieważ z zlepku kilku faktów potrafi stworzyć książkę, która pokazuje czytelnikowi człowieczeństwo i sprawia, iż zaczyna on doceniać swój los. Bohaterowie pozycji "Wysokie Góry Portugalii" stawiają czoła przeciwnościom losu, samotności i złośliwości wszechświata. Każdy człowieka podejmuje taką walkę jak Tomas czy Eusebio, ale nie każdy ma taką wolę przetrwania jak Peter.

Najnowszą książkę Yanna Martela serdecznie wszystkim polecam. Najbardziej tym, którzy chcą przeczytać coś co skłania do refleksji i daje nadzieję. 

Wydawnictwo - Albatros 
Data Wydania - 11.01.2017 
 Liczba Stron - 320


Za egz. powieści Yanna Martela serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros!  
  
 

2 komentarze:

  1. Zastanawiałam się nad wyborem tej książki, ale ostatecznie zrezygnowałam. A teraz troszkę żałuję. Będę miała ją jednak na uwadze i kiedyś zapewne po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez "Życie Pi" nie przebrnęłam, więc wątpię, żebym w tym przypadku dała radę :)

    OdpowiedzUsuń