czwartek, 23 marca 2017

Recenzja - "Sekrety Roślin"

"SEKRETY ROŚLIN. PRZYRODA UCHYLA LISTKA TAJEMNICY" - Anne-France Dautheville


Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet… bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków – gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Książka, którą widzicie powyżej to prawdziwa gratka dla miłośników ogrodnictwa i roślin. Dla tych którzy uwielbiają babrać się w ziemi na działce, a także dla tych którzy lubią swoje domowe ogródki pełne kwiatów. Rośliny - bo to właśni o nich jest mowa - są bardzo skomplikowanymi stworzeniami, nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jak bujny i ciekawy jest ich żywot. 

Dzieci w przedszkolu wiedzą już, że bez roślin nie byłoby życia na Ziemi. Wszystko co zielone - kwiatki, trawy, krzewy i drzewa - wszystko to produkuje ogromne pokłady tlenu. A cóż to tlen? To wszyscy wiemy - magiczny pierwiastek dzięki któremu oddychamy. 

Autorka książki - Anne-Frnace Dautheville poprzez swoją pasję i zamiłowanie do roślin przedstawia nam krótko o wielu z nich. "Sekrety Roślin" można traktować jako poradnik, a także jako zbiór ciekawostek, o których być nie mieliśmy pojęcia. Na początku otrzymujemy od autorki garść ogólnych informacji na temat genealogi i klasyfikacji roślin. Następnie przechodzi do opisu konkretnych roślin, choć robi to w sposób odwrotny niż podręcznikowy. Pomiędzy poszczególnymi podrozdziałami znajdują się bardzo ciekawe fragmenty w ramkach zatytułowane "Moja babcia powiada..". W książce bardzo często możemy natknąć się na różne historie i mity dzięki, którym autorka wyjaśnia nam znaczenie danej nazwy i jej pochodzenie. Całość uzupełniają przepiękne rysunki i ryciny przedstawiające wszystko co zielone. Taka forma nie tylko dostarcza licznych ciekawostek, ale rówież cieszy oko czytelnika. 

Autorka przekazuje wiedzą w sposób bardzo lekki i przyjemny - jak przystało na prawdziwą miłośniczkę roślin. Nie znajdziemy tu typowych, suchych faktów rodem ze stron internetowych, ale ciekawe opisy, który działają na wyobraźnię czytelnika. Na kartach książki poznamy różne rośliny - te lubiące samotność, a także te żyjące w grupie. Zdziwić by się mogli Ci, którzy uważają, iż życie roślin jest nudne. Nic bardziej mylnego. Rośliny są tak samo skomplikowane jak ludzie i mają dużo do powiedzenia na wielu płaszczyznach. Roślina może nas uleczyć, ale może też zabić. Warto wiedzieć co i kiedy można zrywać oraz w jaki sposób to wykorzystać

"Sekrety Roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy"  to przebarwnie wydana książka dla miłośników roślin oraz innych ciekawych świata osób. 


Wydawnictwo - Literackie 
Data wydania -16.03.2017 
Liczba stron - 144 Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Literackie!  

2 komentarze:

  1. Właśnie tak się zastanawiałam czy ta książka jest dobra czy nie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak do tej pory nie wiedziałam co myśleć o tej książce, byłam trochę na nie. Ale sama dowiedziałabym się kilku interesujących rzeczy, a i skoro autorka posługuje się łatwym językiem... Mam sporo do nadrobienia!

    OdpowiedzUsuń