środa, 26 kwietnia 2017

Recenzja - "Kolejny rozdział"

"KOLEJNY ROZDZIAŁ" - Agata Kołakowska 


"Maciej Tarski, redaktor w uznanym wydawnictwie, przychodzi do pracy i jak co dzień odbiera pocztę. Otwiera wiadomość, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od dziesiątek innych. Jednak w załączniku, zamiast książki, znajduje wyłącznie pojedynczy rozdział, wysłany przez anonimowego autora o pseudonimie XYZ. Opowieść wciąga go od pierwszego zdania. I wydaje się niepokojąco znajoma.
Kalina Milewska, popularna autorka thrillerów, cierpi na kryzys twórczy. Jej ostatnia powieść zebrała niepochlebne recenzje, o czym redaktor Tarski nie pozwala jej zapomnieć. Wydzwania do niej nieustannie, aby dowiedzieć się, jak postępują prace nad kolejną, nie kryjąc, że spodziewa się bestsellera na miarę poprzednich.
Redaktor Tarski podejrzewa, że intrygująca korespondencja to sprawka Kaliny, wkrótce jednak wychodzi na jaw, że jest w błędzie.
Kalina i Maciej zaczynają się niepokoić. Kto bawi się ich kosztem? Kto wie tak wiele o ich dotychczasowym życiu? I o tym, co w nim nastąpi wkrótce…
Podejrzewają wszystkich, znajomych i członków rodzin. Wraz z kolejnymi rozdziałami powieści dociera do nich, jak niewiele wiedzą o sobie i jak bardzo zapętlili się w rzeczywistości.
Czy książka anonimowego autora pomoże im rozwiązać życiowe problemy? Czy poznają tożsamość tajemniczego XYZ-a?

- źródło - Wydawnictwo Prószyński i S-ka 


I jest oto kolejna książka Agaty Kołakowskiej i jednocześnie kolejna powieść obyczajowa na mojej półce. Ostatnio dość dużo tych obyczajówek w moim czytelniczym życiu. Nie ukrywam, że literatura obyczajowa ma to do siebie jest bardzo mnoga i rozległa. Na rynku mamy od groma książek z tego gatunku i trudno jest napisać coś co nie byłoby podobne do czegoś innego. 

Opis jaki zaserwowało wydawnictwo jest na tyle obszerny, że ja swoją wersję już sobie odpuszczę. Nie ma sensu powielać raz jeszcze tego samego tylko w innych słowach. 

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że "Kolejny Rozdział" nie jest złą książką. Pomysł na fabułę jest oklepany i bardzo często powielany. Tajemnicze wiadomości, które do złudzenia przypominają prawdziwe wydarzenia i fakty z życia z bohaterów - często wykorzystywany pomysł w powieściach obyczajowych, thrillerach i innych. Naprawdę - pod tym względem autorka nie pokazała swojej inności. Mamy to co wszędzie. Jednak owe wiadomości, które dostaje redaktor Tarski wyróżniają się tym, że są to rozdziały nowej książki. Autor tych wypocin podpisuje się XYZ. Też nic odkrywczego - w końcu trzeba zachować anonimowość, tak na wszelki wypadek. Coś co jest oczywiście inne i co wyróżnia powieść Agaty Kołakowskiej to cała intryga związana z emailami i z tajemnicą z przeszłości. Tajemnica sama w sobie - temat rzeka i wszędzie jest, ale każda z nich jest inna i dotyczy trochę innych sfer życia bohatera. Pod tym względem autorka całkowicie zbiła mnie z tropu i nieźle namieszała. Oczywiście jest to plus dla książki, ponieważ nie tak łatwo było odkryć kim jest nadawca wiadomości i jaki on ma związek z Maciejem Tarskim. 

Tak więc pomysł na fabułę troszeczkę oklepany i nic nowego, ale wykonanie już inna rzecz.  Agata Kołakowska ciekawie budowała napięcie w książce, naprawdę starała się aby czytelnik poczuł ten strach jaki czuł Tarski. Styl pisania autorki - tutaj również nie mogę się przyczepić, ponieważ było bardzo dobrze. "Kolejny Rozdział" świetnie mi czytało i czas spędzony na lekturze książki był naprawdę bardzo przyjemny. 

"Kolejny Rozdział" - połączenie kryminału z thrillerem oraz z wątkiem obyczajowym - bardzo fajna sprawa. Świetnie to autorce wyszło, cała intryga, tajemnica z przeszłości - wszystko było dobrze przemyślane i bez błędów logicznych. Na wieczór, dwa - lektura idealna na przeżycie kaca książkowego po innej powieści. Polecam


Wydawca - Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
Data wydania - 2.02.2017
Liczba stron - 392 Za egz. książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

1 komentarz:

  1. Kiedyś czytałam inną powieść pani Kołakowskiej, ale jakoś nie przypadła mi do gustu i jej nie skończyłam, ale "Kolejny rozdział" zbiera niemal same pozytywne recenzje. Ostatnio sięgam po takie lżejsze powieści, więc i ta idealnie pasuje :)

    OdpowiedzUsuń