środa, 6 maja 2015

Recenzja "Dlaczego Oczy Kota Świecą w Nocy?"

"DLACZEGO OCZY KOTA ŚWIECĄ W NOCY? I INNE SEKRETY ŚWIATA ZWIERZĄT" - Dorota Sumińska 

PREMIERA 7.05.2015 Wydawca : Wydawnictwo Literackie 

Rok Wydania : 2015 

Liczba stron : 96

Dlaczego jamnik jest taki długi? Które ze zwierząt jest największym śpiochem? Dlaczego zebry mają futro w paski? Czy drzewo czuje ból? 


Te pytania i kilkadziesiąt innych, często niespodziewanych i podchwytliwych, zadają dzieci, które lubią wiedzieć wszystko. Odpowiada na nie wielka miłośniczka zwierząt, ceniona lekarz weterynarii i pisarka Dorota Sumińska. Licznie zgromadzone zwierzęta, które asystują autorce, namalowała z wielką wyobraźnią Joanna Żero.Na moim blogu chyba po raz pierwszy ukazuje się recenzja książki dla dzieci. Pozycja napisana przez panią Dorotę Sumińską zainteresowała mnie ze względu na temat - zwierzęta. Spodobało mi się to w jaki sposób ta książeczka opowiada o świecie zwierzaków. Myślę, że informacje w niej zawarte a także piękne ilustracje pozwolą zarówno dzieciom jak i dorosłym lepiej zrozumieć naszych  futerkowych przyjaciół. Autorka w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiada zwierzakach i ich przystosowaniu do życia na lądzie bądź w wodzie. Dzięki książce "Dlaczego Oczy Kota Świecą W Nocy?" dzieci mają okazję dowiedzieć się na przykład dlaczego chomik wypycha jedzeniem policzki lub dlaczego kogut ma grzebień? To takie zwyczajne pytania, które niby są proste i każdy zna odpowiedź, ale gdy przyjdzie nam wytłumaczyć to małemu dziecku zaczynają się schody. Dzięki pani Dorocie Sumińskiej dzieci mają sposobność dowiedzieć się nieco o swoich lubionych pupilach, poszerzyć swoje horyzonty a rodzice wyjść z twarzą w obliczu podchwytliwych pytań. 


Książka "Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt" dzięki fajnym, kolorowym obrazkom a także dużym literom pozwolą dzieciom na samodzielne czytania. Uważam, że to ciekawy pomysł na zainteresowanie dzieci zarówno zwierzętami jak i samym czytaniem. To oczywiste, że to właśnie od najmłodszych latach kształtują się pasje. Dorośli powinni zdawać sobie sprawę z tego jak dużą moc ma czytanie dzieciom bajek i jaki wpływ ma to na ich rozwój. 


Myślę, że książka pani Doroty Sumińskiej to świetny prezent dla dziecka, który być może zaowocuje w przyszłości miłością do książek. Wspólne czytanie rodziców z dziećmi to świetny pomysł na spędzenie popołudnia czy weekendu. Pokazałam tą książkę mojemu małemu kuzynowi i spodobała mu się na tyle, że zażyczył ją sobie na Dzień Dziecka, a to chyba najlepsza rekomendacja! Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. 
4 komentarze:

 1. Sama bym chętnie przeczytała - tak jak zauważyłaś, niektórzy dorośli nie wiedzą, jak odpowiedzieć na pytania swoich pociech, to dla nich dobra ściągawka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak koleżanka wyżej, tam zaraz dla dziecka, sama bym przygarnęła! ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hah, w sumie racja! Nic nie stoi na przeszkodzie :-)

   Usuń
 3. Świetna recenzja, to prawda, od małego trzeba czytać dzieciom muszą poznać magię książek :)
  http://maniaczkaczytania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń