sobota, 20 czerwca 2015

Recenzja :"Czarownica"

"CZAROWNICA" - James Patterson & Gabrielle Charbonnet 


Wydawca - Wydawnictwo Albatros 

Rok wydania - 2014 

Liczba stron - 353 

Piętnastoletnia Wisty i siedemnastoletni Whit mogli dotąd cieszyć się pełnią wolności. Kiedy rządy w kraju przejmuje zbrodniczy reżim totalitarny, na którego czele stoi Ten który Jest Jedyny, wszystko się zmienia. Zgodnie z zasadami Nowego Ładu, każdy aspekt życia obywateli jest kontrolowany przez państwo - prawo, nauka, sztuka, religia, a nawet sposób spędzania wolnego czasu. Zachowania odbiegające od narzuconych norm są karana śmiercią. 

"Czarownicę" wypożyczyłam z biblioteki za sprawą jednej bardzo dobrej opinii, która bezwarunkowo przekonała mnie do tej książki. W moim przypadku było tak, że od początku wiedziałam, że ta książka musi mi się spodobać i tak też się stało. Okazało się, że autorzy tej książki potrafią wykreować naprawdę bardzo ciekawy świat i zaskakującą fabułę. 

Wisty i Whit to dwójka rodzeństwa, którzy są głównymi bohaterami książki Jamesa Petterson i Gabrielli Charbonnet. Typowe życie nastolatków zakłóca nagłe wytargnięcie do ich domu w środku nocy umundurowanych policjantów, którzy działają na zlecenia Nowego Ładu. Mundurowi siłą zabierają rodzeństwo do Ośrodka Wychowawczego, który tak naprawdę pełni rolę więzienia dla nieletnich. Od tej pory losy bohaterów naznaczone są dziwnymi i niebezpiecznymi sytuacjami oraz czystą magią. 

W książce "Czarownica" istotną kwestią jest nie tylko fabuła, którą składają się losy Wisty i Whita, ale również stworzony świat, w którym żyją. Nowy Ład czyli bardzo niebezpieczna partia polityczna, która przejęła władzę w kraju zaczyna wprowadzać nowe zasady. Faktem jest, że ten opis raczej przypomina powieść sensacyjną z elementami walki o władzę, ale chodzi o coś innego. Okazuje się, że Wisty i Whit posiadają niezwykłe zdolności paranormalne, podobnie jak wielu nastolatków w ich wieku. Właśnie tych zdolności obawia się Nowy Ład i postanawia zniszczyć źródło potencjalnego zagrożenia jakim są młodzi ludzie.



"Boją się zmian, a my będziemy się zmieniać.

Boją się młodości, a my jesteśmy młodzi.
Boją się muzyki, a muzyka jest naszym życiem.
Boją się książek, wiedzy i idei.
A najbardziej boją się magii."

Tak jak pisałam na początku swojej opinii książka "Czarownica", która otwiera cykl 4 książek z serii "Czarodzieje" bardzo mi się podobała. Naprawdę niesamowicie czytało mi się o losach Wisty i Whita. Wiem, że książka ta właściwie nie wprowadza niczego nadzwyczajnego do życia czytelnika, ale myślę, że czasami chodzi o to aby po prostu fajnie spędzić czas. Tak było w moim przypadku. Z głównymi bohaterami spędziłam kilka miłych i ciekawych godzin, podczas których świetnie się bawiłam. 

Oprócz czystej rozrywki wynikającej z czytania James Petterson dostarcza czytelników czegoś jeszcze. Przez cały czas nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autor próbuje Nam pokazać jak wielką szkodę mogą wyrządzić sobie ludzie nawzajem oraz, że niektórzy ludzie po prostu nie powinni nigdy posiąść władzy. Nowy Ład w książce Pettersona całkowicie skontrolował życie obywateli. Mam nadzieję, że w realnym świecie nigdy nie dojdzie do podobnych sytuacji.  


5 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę i czuję pewien niedosyt. Liczyłam na coś lepszego...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się okładka - a raczej włosy pani z okładki :D Fabuła jednak jakoś mnie nie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego typu historie. Przygodowe, ale jednocześnie poruszające ważne tematy. Dzięki za chwycenie się tego tytułu, muszę go gdzieś zapisać!
  Po Książkach Mam Kaca

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie zapowiada się ta pozycja. Mam nadzieję, że uda mi się po nią siegnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie się zapowiada. Lubię książki w podobnym klimacie ;) Mam nadzieję, że książkę uda mi się znaleźć w bibliotece, a jeśli nie, na pewno zajrzę do księgarni :D
  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń