czwartek, 4 czerwca 2015

Recenzja "Listy Niezapomniane"

"LISTY NIEZAPOMNIANE" - pod redakcją SHAUNA USHERA Wydawca : Wydawnictwo Sine Qua Non 

Rok wydania : 2015 

Liczba stron : 415

Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości. "Listy Niezapomniane" to poruszające świadectwo umierającej sztuki korespondencji, w której przez wieki odbijały się całe piękno, finezja, smutek i radość naszej cywilizacji. 

Jak już zdążyliście się zorientować dzisiejsza recenzja będzie dotyczyła niezwykłej książki. "Listy Niezapomniane" to książka składająca się z listów sławnych osób. W tej pozycji nie możemy oceniać fabuły czy bohaterów. Ta książka to całe wieki odbite na papierze. Całość zebrał i opracował w jednej książce - Shaun Usher

Wyobraźcie sobie, że przenoszę Was do roku 1942, kiedy to Patrick Hitler pisze list do prezydenta Franklina D. Roosevelta z prośbą o zgodę na zaciągnięcie się do armii Stanów Zjednoczonych. Możecie sięgnąć dalej.. na przykład przeczytać list napisany przez Leonarda da Vinci do Ludwika Sforzy, który datuje się na rok 1483. Dzięki "Listom Niezapomnianym" zaznajomicie się również z listem 14-letniego Fidela Castro do Roosevelta z prośbą o przesłanie dziesięciu dolarów. To wszystko może brzmi nie prawdopodobnie, ale jest możliwe. 

Cała książka zawiera liczne skany prawdziwych rękopisów a także tłumaczenia i dodatkowe informacje na temat okoliczności napisania danej notki. To naprawdę wprost niesamowite móc poznać charakter pisma aż tylu sławnych osób. Tam gdzie nie udało się załączyć skanu listu, autor zamieścił niepowtarzalne fotografie, które również są świetnym elementem książki. Całość przedstawia się doprawdy niewiarygodnie dobrze. Posiadanie takiej książki na półce to według mnie bardzo dobry pomysł. 

"Listy Niezapomniane" to książka, którą można czytać na wiele sposobów. Możemy ją otworzyć i przestudiować od deski do deski w jedno popołudnie lub czytać kilka listów od czasu do czasu, rozkoszować się korespondencją. 

Taka książka w dzisiejszych czasów może nie tylko umilić nam czas, ale także pozwala na zastanowienie się. Kiedyś, przed dobą cyfryzacji i rozwojem internetu pisało się listy, które miały swój niepowtarzalny charakter. Dziś sztuka pisania tradycyjnych listów prawie zanika, w sumie to nic dziwnego skoro możemy korzystać z e-maili i telefonów. Czasami jednak warto się nad zastanowić czy  nie brakuje nam tego dreszczyku  otwierania pachnących papierem listów i oczekiwania  na nie? 

"Listy Niezapomniane" to książka, która wzrusza i bawi. Dzięki niej spędziłam bardzo miło czas, mogąc raz śmiać się a raz płakać. W tych listach opisane zostały całe historie ludzi, którzy dziś są znani na całym świecie. To było niesamowite doświadczenie. 


Za piękny egzemplarz "Listów..." dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non. 

4 komentarze:

 1. Strasznie kusiło mnie zakupienie tej książki na Targach w Warszawie, ale no nie wyszło. Mimo wszystko bardzo chcę ją przeczytać, musi być niesamowita!
  http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością to ciekawa pozycja :) może kiedyś w takim zbiorze umieszczą listy kogoś z nas? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój egzemplarz dotarł do mnie wczoraj i już zdążyłam przeczytać kilka listów. Postanowiłam, że będę sobie dawkować przyjemność jaką daje mi czytanie kolejnych listów i poznawanie nowych historii. Pozdrawiam :)

  someculturewithme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę się doczekać lektury!

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń