wtorek, 23 czerwca 2015

Recenzja "Tajemnica Noelle"

"TAJEMNICA NOELLE" - Diane Chamberlain 


Wydawca - Wydawnictwo Prószyński i 
S-ka

Rok wydania - 2012 

Liczba stron - 470 


"Tajemnica Noelle" to piękna powieść o matka i córkach, o tajemnicach, przyjaźni, miłości i tragedii. Wywołuje łzy, ale też napełnia nadzieją.
Noelle popełnia samobójstwo. Jej przyjaciółki próbują zrozumieć, dlaczego to zrobiła. Co przegapiły? W czym zawiodły? Prawda okazuje się o wiele bardziej bolesna, niż mogły przypuszczać. 

O Dianie Chamberlain po raz pierwszy usłyszałam na blogu jednej z moich ulubionych bloggerek książkowych. Od tamtej pory tak dokładnie zapamiętałam sobie nazwisko tej autorki, że teraz gdy wchodzę do okolicznej biblioteki pierwsze co to staram się wyłapać jej książki. W ten sposób przeczytałam już "Szansę na życie" a teraz także "Tajemnica Noelle" jest za mną. 

Tym razem akcja powieści Chamberlain toczy się wokół samobójstwa Noelle. Przed laty, Noelle dołączyła do dwójki innych przyjaciółek czyli Tary i Emesson. Od tamtej pory kobiety bardzo zżyły się ze sobą i stały się sobie naprawdę bardzo bliskie, a tak przynajmniej myślały aż do dnia, w którym Noelle targnęła się na swoje życie. Tara i Emesson nie mogąc pogodzić się ze śmiercią przyjaciółki postanawiają rozwikłać zagadkę i poznać skrywane przez Noelle tajemnice. Jednak to co odkryją może na zawsze zmienić nie tylko ich stosunek do zmarłej przyjaciółki, ale również do ich bliskich. Jak się okaże Noelle miała dużo tajemnic, które skrywała przed ludźmi a wiele z nich dotyczyło życia Tary i Emesson

"Tajemnica Noelle" okazała się powieścią bardzo wymagającą i subtelnie napisaną. Ta książka to połączenie elementów literatury obyczajowej, kobiecej, sensacyjnej i trochę kryminalnej. Jak widać mamy tu wszystkiego po trochu. Całość czyta się bardzo przyjemnie za sprawą cudownego języka jakiego używa autorka, który po prostu uwielbiam. 

Diane Chamberlain bardzo skrupulatnie przemyślała wszystkie aspekty swojej powieść dzięki czemu czytelnik dostaje od razu wspaniałą książkę, którą może  delektować się przez długi czas. W powieść Chamberlain każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż jej "Tajemnica Noelle" jest książką o wielowątkowej fabule. Z jednej strony mamy tutaj poszukiwanie przez Tarę i Emesson odpowiedzi na pytania dotyczące śmierci jej przyjaciółki oraz skrywane przez nią tajemnice. Druga strona fabuły to opowieść o stracie samej siebie, wielkiej i nieprzerwanej samotność oraz o niewyobrażalnym żalu i poczuciu winy w jakim żyła Noelle. Poza tym "Tajemnica Noelle" to opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu siebie, dorastaniu i odwiecznych konfliktach na linii nastolatek-rodzic. 

Diane Chamberlain to mistrzyni w pisaniu powieści obyczajowych. Jej książki są naprawdę niezwykłe i bardzo głębokie. Nierzadko zawierają refleksje na temat życia i poświęcenia. "Tajemnica Noelle" to książka, którą mogę polecić wszystkim, którzy chcą przeczytać coś na spokojnie a jednocześnie coś co zawładnie ich sercem i rozpęta huragan w sercu. 

4 komentarze:

 1. Jestem zafascynowana tą książką... Bardzo

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki Chamberlain! Cudowna autorka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tylko "Milczącą siostrę", ale moja biblioteka ma wszystkie książki tej autorki, więc na pewno się skuszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko jedną książkę Diane, ale wiem, że warto po nie sięgać :) no a Twoja recenzja tylko to potwierdza :)

  OdpowiedzUsuń