środa, 16 sierpnia 2017

Czarna Pszczoła - Wojciech Dutka

"CZARNA PSZCZOŁA" - Wojciech Dutka 


"Francja 1940. W Biarritz, francuskim kurorcie nad brzegiem Atlantyku zostaje odkryte ciało polskiego malarza, Józefa Rajnfelda. Mężczyznę znaleziono z poderżniętym gardłem i brzytwą w dłoni. Wszyscy uznali to za samobójstwo. Jedyny świadek mogący rozwiązać tę zagadkę ma swoje powody, by milczeć. Warszawa 2015. Nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki siedemnastoletniego dobrze rokującego artysty. Ktoś poderżnął mu gardło i ułożył ciało w taki sam sposób jak ciało Józefa Rajnfelda blisko 75 lat wcześniej. Morderca ubrał go w podobne ubranie i włożył w ręce niemal identyczną brzytwę. Ku przerażeniu prokuratora prowadzącego śledztwo okazuje się, że zabity chłopak był synem Agaty Wróblewskiej, znanej dziennikarki, która odegrała znaczącą rolę w sprawie operacji Lunatyk. Załamana po śmierci syna Agata zwraca się do jedynego człowieka, który może rozwikłać zagadkę dwóch śmierci odległych od siebie o ponad 70 lat. Max Kwietniewski, czarnoskóry polski detektyw, poruszony śmiercią syna przyjaciółki, decyduje się przylecieć do Warszawy, gdzie będzie musiał stanąć oko w oko z tajemnicą, której rozwiązanie tkwi w mrocznej przeszłości miasta nad Wisłą..."


- opis Wydawcy Zbrodnia im jest bardziej przemyślana i oryginalna tym ciekawsza dla detektywa. A co jeśli ktoś po kilkudziesięciu latach powraca do starej metody zabójstwa i porzucenia zwłok? Na pewno robi się coraz goręcej i ciekawiej, tym bardziej, że teraz denatem jest syn popularnej dziennikarki. Co może łączyć Józefa Rajnfelda i siedemnastoletniego Dominika? Oprócz tego, że obaj zginęli w ten sam sposób - poderżnięte gardło i zwłoki na plaży.


W najnowszej książce Wojciecha Dutki ponownie przyglądamy się pracy detektywa Maxa Kwietniewskiego znanego już z wcześniejszej powieści autora - "Lunatyk". W moim przypadku "Czarna Pszczoła" to pierwsze spotkanie zarówno z detektywem jak i z twórczością pisarza. Jeśli tak jak ja nie mieliście wcześniej okazji, aby przeczytać pierwszą z książek o Kwietniewskim nie martwcie się. Znajomość "Lunatyka" nie jest wymagana do zapoznania się z "Czarną Pszczołą". 


"Czarna Pszczoła" to kryminał na co wskazuje opis książki i postać detektywa Maxa Kwietniewskiego. W tej pozycji mamy do czynienia z zabójstwem nastoletniego chłopaka, który zginął w bardzo podobny sposób jak pewien malarz ponad 70 lat temu. Zadaniem Maxa oraz Agaty - matki zmarłego Dominika jest odnalezienie mordercy i motywów tych zbrodni. Krok po kroku obserwujemy poczynania detektywa mające na celu odkrycie prawdy. Czy to mu się uda? I jakie konsekwencje przyniesie prawda głęboko zakorzeniona w przeszłości? Tego dowiecie się z lektury najnowszej powieści Wojciecha Dutki. 


Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez autora jest podział powieści na przeszłość i teraźniejszość. Obserwujemy dzisiejsze śledztwo w sprawie śmierci 17-letniego Dominika oraz tajemniczą i majętną rodzinę w roku 1939. Każdej ze spraw autor poświęca odpowiednią ilość czasu, a więc bez problemu możemy poznać wszystkich bohaterów. Z każdą stroną wszystkie wątki powieści zazębiają się, aby na dobre połączyć się w momencie kulminacyjnym. Zanim to jednak nastąpi autor skrupulatnie przeprowadza nas przez wydarzenia rozciągnięte na  przestrzeni kilkudziesięciu lat. Akcja książki rozwija się szybko i dynamicznie co pozytywnie wpływa na prędkość z jaką pochłania się kolejne rozdziały.


"Czarna Pszczoła" to ciekawie napisany kryminał z dużą dawką niepewności i dynamicznymi zwrotami akcji. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z wyobru lektury jaką jest najnowsza powieść Wojciecha Dutki.Wydawca - Wydawnictwo Albatros 
Data Wydania - 28.07.2017
Liczba stron - 400 


Za egz. książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros! 

1 komentarz:

  1. To ja już nie wiem czy kryminał czy thriller :) niestety ostatnio rozgraniczenie między tymi dwoma typami się zaciera :)

    OdpowiedzUsuń