wtorek, 1 sierpnia 2017

Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę

"Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" - Sumia Sukkar 

Niewinność i naiwność dziecka o niezwykle wrażliwej duszy zostaje brutalnie zszargana przez okropieństwa wojny.Do bólu szczera, poruszająca do głębi relacja 14-letniego Adama, który dzień po dniu opisuje pierwsze miesiące trwającej do dziś wojny w Syrii. Chłopiec postrzega i nazywa emocje kolorami i ma nieodpartą potrzebę natychmiastowego namalowania tragicznych zdarzeń, których jest świadkiem.Opowieść jest tak sugestywna, że czytelnik w sposób wprost niewiarygodny czuje wraz narratorem strach, zdziwienie, dezorientację. Jego obrazy, na których rozpada się miasto, rodzina, wszystko co najważniejsze, długo pozostają w pamięci.

- opis Wydawcy 

Przerażająca i potrzebna książka, która pozwala lepiej rozumieć wojnę oczami nastolatka. Adam - główny bohater to młody człowiek, pełen wrażliwości i empatii. Opisuje on wojnę w Syrii za pomocą tego co potrafi najlepiej - za pomocą barw i obrazów. Przy tym wszystkim bardzo wyraźnie odzwierciedla chaos i zło wojny, która toczy się tuż za oknami jego domu. 

Myślę, że każdy z nas wie czym jest wojna i jakie niesie konsekwencje. Znamy to jednak tylko w teorii i z programów telewizyjnych. Może się okazać, że prawdziwa wojna wygląda trochę inaczej i nigdy nie jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani. Adam - bohater książki Sumi Sukkar nie był gotowy na chaos i dezorientacje która przyszła wraz z obcymi wojskami. Nastolatek nie rozumiał dlaczego nie może już wychodzić z domu, dlaczego ulice pod jego domem nagle opustoszały i dlaczego członkowie jego rodziny wychodzą na demonstracje, z których mogą nie wrócić. Chłopiec czuje się zagubiony i wszystkie swoje emocje oraz myśli przelewa na papier za pomocą barw. 

Każda barwa, każdy kolor oznacza coś innego. Zranienie, ból, chaos, śmierć, zniszczenie - za pomocą innego koloru lub odcienia. Jestem pod wrażeniem pomysłu autorki i samego Adama, który niesamowicie mnie zaskoczył jako nastolatek. To zrozumiałe, że wojna zmienia człowieka i jego punkt widzenia na wiele spraw, jednak historia Adama jest jedną z tych oryginalniejszych i wartych przeczytania. 

"Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" to zdecydowanie warta uwagi książka, którą wypada poznać. Myślę, że w dzisiejszych czasach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy takich powieści. Potrzebujemy bodźca, który sprawi, że zaczniemy zwracać uwagę na rzeczy, które choć teraz bezpośrednio nas nie dotyczą, to nadal wywierają wpływ na nasze otoczenie. To mądra książka, którą warto przeczytać. Wydawca - Wydawnictwo Jaguar 
Data wydania - 5.07. 2017 
Liczba stron - 312 


Za egz. książki dziękuję Wydawnictwu Jaguar. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz