poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Kobiety z bloku 10 - Hans Joachim Lang

"KOBIETY Z BLOKU 10. EKSPERYMENTY MEDYCZNE W AUSCHWITZ" - Hans Joachim Lang 



Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o ginekologicznych eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. 


Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przetrwało trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi o piekle, które przeżyły.


Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudolekarze? To historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie.
- opis Wydawcy 


Książka "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" napisana przez Hansa Joachima Langa przez ostatnia lata była dość mocno nie dostępna na rynku wydawniczym. Pamiętam jak sama przed dwoma laty szukałam tej pozycji na stronach internetowych różnych księgarń - na próżno. Tematyka i nuta tajemniczość chyba sprawiły, że książka ta zniknęła w szybkim tempie. Niedawno jednak Wydawnictwo Marginesy pozwoliło na zaznajomienie się z tą pozycją tym, którzy jeszcze nie mieli takiej możliwości. 

To co wydarzyło się w czasie II Wojny Światowej na terenie obozu w Auschwitz pod pewnymi względami nigdy nie będzie w stu procentach jawne i pewne. Jednakże dzięki różnego rodzaju publikacjom mamy możliwość, aby dowiedzieć o tych wydarzeniach sprzed lat. Ludzie, którzy przeżyli pobyt w obozie koncentracyjnym dziś są osobami starszymi, a z każdym rokiem ich liczba maleje. Tak ważne więc jest aby zapisywać wszystko to co można zapisać, czego można dowiedzieć się od naocznych świadków tych makabrycznych czasów. 

Hans Joachim Lang napisał książkę poświęconą pewnej części obozu w Auschwitz - blokowi dziesiątemu. W budynku tym profesor Clauberg prowadził swoje eksperymenty, które nazywane były badaniami naukowymi. Patrząc na przebieg jego działań trudno zgodzić się z tym, że były to badania dla dobra nauki. Dziś mówimy o makabrycznych eksperymentach, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Obóz koncentracyjny w Auschwitz już sam w sobie był miejscem przepełnionym bólem, strachem, śmiercią i wszystkim innym co jest złe na tym świecie, dodając do tego jeszcze blok 10-ty i eksperymenty naukowe profesora Clauberga dostajemy piekło w najczystszej postaci. 

Książka "Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz" opiera się na fatach, rozmowach z kobietami, które były ofiarami tych pseudo badań. na aktach spraw sądowych, które dotyczyły po wojnie w tejże sprawie, na zeznaniach świadków i samego profesora Clauberga. Autor pisząc swoją książkę musiał bardzo się do niej przygotowywać i zbierać materiały, dotarcie do tak dużej liczby kobiet, które przeżyły obóz było na pewno bardzo trudnym zadaniem.  W książce znajdziemy nie tylko opis tych przeraźliwych badań, ale również poznajemy historię kobiet praktycznie od początku -  co robiły przed tym jak trafiły do obozu, dlaczego tam trafiły, na jakiej podstawie były selekcjonowane, jak potoczyły się ich losy po opuszczeniu Auschwitz, jak dochodziły swoich spraw w powojennym świecie i domagały się zadośćuczynienia za zło, które je spotkało. Poza tym autor opisuje również sylwetkę profesora Clauberga - z jakiej rodziny pochodził, gdzie zdobywał wykształcanie, jak wyglądały jego stosunki ze współpracownikami i nie tylko. Oprócz tego w książce znajdują się zdjęcia i ilustracje przedstawiające obóz i jego więźniów. 

"Kobiety z bloku 10." to nie jest łatwa lektura - czytelnicy muszą się z tym liczyć. To książka w niektórych momentach napisana bardzo naukowym i trudnym językiem. Jest to pozycja nastawiona na fakty, a więc nie znajdziemy tam elementów wychodzących poza gatunek non fiction. Jednakże uważam, że jeśli kogoś interesuje ta tematyka to zdecydowanie warto sięgnąć po książkę Hansa J. Langa. Pozycja trudna, ale ważna i niezmiernie potrzebna na rynku wydawniczym. 


Wydawca - Wydawnictwo Marginesy 
Data Wydania - 30. 01. 2019 
Liczba stron - 368

Za egz. książki pięknie dziękuję Wydawnictwu Marginesy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz