wtorek, 4 kwietnia 2017

Recenzja - Potomkowie

"POTOMKOWIE" - Tosca Lee 


Po przebudzeniu nie pamiętasz nic. Nie wiesz, jak się nazywasz i skąd pochodzisz. Nie rozpoznajesz twarzy ludzi, których kiedyś znałaś. Masz tylko ostrzeżenie, które napisałaś do siebie samej, zanim wymazałaś z pamięci całą przeszłość: Emily, to ja. Ty.
Nie pytaj o dwa minione lata… Nie szukaj ich w pamięci i nie staraj się grzebać w przeszłości. Od tego zależy twoje życie. Życie innych ludzi również.
Tak przy okazji, nie masz na imię Emily…

Masz 21 lat i zaczynasz wszystko od początku w obcym miejscu, z nowym imieniem i nowym życiem. Aż nadchodzi dzień, w którym nieznajomy mówi ci, że jesteś potomkinią Krwawej Hrabiny Elżbiety Batory, największej morderczymi wszech czasów. I jesteś ścigana. Nie wierzysz mu, dopóki zabójca naprawdę się nie pojawia. Uciekasz. Wszystkie odpowiedzi leżą w przeszłości, którą postanowiłaś pogrzebać. Tylko jedno wiesz na pewno: twoi bliscy zginą, jeśli nie odzyskasz utraconych wspomnień. Jednak by ocalić innych, musisz najpierw sama nie dać się zabić… 


Uwielbiam książki, których element stanowi wątek historyczny. Nie cała powieść skupiona na konkretnym wydarzeniu historyczny, ale podstawy fabuły zaczerpnięte z przeszłości jak najbardziej są mi bliskie. Z takim zabiegiem mamy do czynienia w powieści Tosca Lee - "Potomkowie". Książka otwiera cykl książek dla młodzieży zatytułowany Piętno Krwawej Hrabiny. Jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości to, tak - jest to pozycja, której podwalinami jest postać Elżbiety Batory i legenda owiana wokół jej osoby. 

Elżbieta Batory znana jest jako potężna i bardzo wpływowa kobieta swoich czasów. Piękna, niezależna i niemiłosiernie majętna. Jednakże czas dotyka każdego z nas, bez względu na pochodzenie. Starość zaczęła dopadać również Elżbietę, która robiła wszystko, aby się przed nią ustrzec. Według legendy władczyni wierzyła, że aby zapewnić sobie młodość powinna kąpać się we krwi dziewic. Tak rozpoczęła falę mordów na swoich służących, a później także na młodych szlachciankach. Kobieta za swoje czyny została zamurowana żywcem.  Od tamtych na wpół realnych, a pół legendarnych wydarzeń minęły setki lat. Potomkowie Elżbiety Batory ukrywają się do dziś przed następcami zamordowanych przez królową dziewcząt, którzy czyhają na ich życie. 

Emily - główna bohaterka książki Tosca Lee jest potomkinią Elżbiety Batory. Tym samym jest narażona na wielkie niebezpieczeństwo. Podobnie jak wiele pokoleń kobiet przed nią, jest śledzona przez zabójcę - członka organizacji, która w odwecie za śmierć niewinnych dziewcząt, które zginęły z rąk Elżbiety, postanowiła zlikwidować całą linię genealogiczną Krwawej Hrabiny. To są podstawy na jakich opiera się świat przedstawiony w powieści Tosca Lee. 

Przyznaję, że książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się czegoś fajnego, ale nie aż tak wciągającego. Tymczasem "Potomkowie" okazali się niezwykle ciekawą i wartą uwagi pozycją, która rozpoczyna cykl, mam nadzieje, równie ciekawej serii dla młodzieży. Bardzo urzekł mnie pomysł wplecenia postaci Elżbiety Batory do książki dla młodych czytelników. Cieszę się, że autorka postanowiła w ten sposób rozpocząć serię Piętno Krwawej Hrabiny. Jak na pierwsze spotkanie z Tosca Lee, to przyznam, iż "Potomkowie" wypadli bardzo obiecująco. 

Największym plusem dla mnie w tej książce jest oczywiście postać Elżbiety Batory i legendy, która jej dotyczy. Jednakże oprócz tego na uwagę zasługują bohaterowie - bardzo dobrze wykreowani przez Tosca Lee. Niesamowicie polubiłam Luka, chłopaka, który żyje trochę w cieniu całej historii, ale jest bardzo pozytywną postacią. Ma w sobie wiele pokładów empatii i dobroci, a przy tym jest cichy, skryty w sobie, ale jest w stanie też dużo poświęcić dla najbliższej osoby. Każdy z bohaterów w "Potomkach" jest na swój sposób niesamowity i zwraca uwagę czytelnika. Nawet złe charaktery mają w sobie tajemniczość, jaka przyciąga nas do nich. Akcja powieści jest bardzo szybka i zwarta, choć nie brakuje w niej przewrotów i wielu nieoczekiwanych zmian. Na początku autorka robi nam wodę z mózgu, a co za tym idzie niczego nie jesteśmy pewni. Rodzi to nutę dezorientacji w czytelniku, ale jednocześnie sprawia, że zwiększa się jego ciekawość. 

"Potomkowie" dla mnie są bardzo dobrym początkiem cyklu, który może być naprawdę świetną rozrywką dla młodzieży. Ciekawa fabuła z wątkiem historycznym oraz wartka akcja, która przyśpiesza, na każdej stronie. 


Wydawnictwo - IUVI
Data Wydania - 26.10.2016 
Cykl - Piętno Krwawej Hrabiny [1] 
Liczba stron - 392 Za egz. książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu IUVI!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz